Huippuyllätys: Diilin pomona Hjallis Harkimo!

Diili-ohjelman Hjallis Harkimo (MTV Oy)
Diili-ohjelman Hjallis Harkimo (MTV Oy)
Julkaistu 09.12.2008 09:29(Päivitetty 09.12.2008 09:44)

Diilistä nähdään toinen kotimainen tuotantokausi syksyllä 2009. Tällä kertaa ohjelman keulakuvana toimii Hjallis Harkimo, joka etsii myyntijohtajaa Sipoonrannan projektilleen.

Diilissä 2009 etsitään 120 miljoonan Sipoonranta-projektiin myyntijohtajaa, joka tulee vastaamaan alueen koko markkinoinnista ja asuntojen myynnistä. Ohjelmassa 12 työnhakijaa lähtee tavoittelemaan paikkaa 12 viikon mittaisessa työhaastattelussa.

Myyntimiestä hakeva Harkimo: Olen rehellinen ja suora!

Harkimo paljastaa, että Diili-ohjelman tekoa on suunniteltu kaikessa hiljaisuudessa jo parin vuoden ajan. Kiireinen liikemies näki ohjelmassa loistavan mahdollisuuden, ja hän lähtee innoissaan Donald Trumpin ja Jari Sarasvuon jalanjäljille.

– Tämä tuntuu h**vetin hyvältä. En pelkää yhtään! Tässä pystyn yhdistämään oman Sipoonrannan-projektini hyvän ohjelman tekoon, Harkimo kiittelee MTV3:n Diili-ohjelman sivuilla.

Harkimo toivoo, että ohjelmaan löytyisi mahdollisimman kirjava joukko työnhakijoita. Jokaiselta potentiaaliselta hakijalta vaaditaan kuitenkin yksi yhtäläinen ominaisuus: myyntihenkisyys.

– Tärkeintä on, että hakija tykkää olla ihmisten kanssa tekemisissä, hänellä on virtaa, hän on hyvä myymään ja iloinen.

– Hän tietää tuotteesta kaiken, on ulospäin suuntautuva ja pystyy sekä aloittamaan ja lopettamaan myyntiprosessin, toisin sanottuna hän saa kaupat tehtyä, Harkimo luettelee.

Ikä ja koulutus eivät ratkaise

Ikä tai koulutus eivät juuri hänen vaakakupissaan paina, vaan tärkeintä on oikeanlainen asenne.

– Löytyy myyntimiehiä, jotka ovat hyviä myyjiä, vaikka heillä ei ole juurikaan koulutusta. Myyntimieheksi voi myös syntyä, Harkimo pohdiskelee.

Hän kertoo, ettei itsekään ole saanut koulutusta myyntiin vaikka onkin ekonomi koulutukseltaan. Kauppakorkeakoulussa opitaan yleissivistystä, ei myymistä, Harkimo painottaa.

– Trumpin Diilissä kaikki ovat haudanvakavia. Sitä en ymmärrä. Ei niin vakava tarvitse olla, vaikka annetaankin potkuja. Ohjelmaan ei kannata tulla mukaan, jos pelkää potkuja. Pitää vain uskoa itseensä, ettei ole se, joka saa potkut.

– Minä olen tottunut sanomaan asiat niin kuin ne ovat, aika suoraan. Eroan muista ehkä siinä. Saatan ehkä loukata jotain ihmistä sillä, mutta nämä riskit olen ottanut koko elämäni aikana. Kaikkien kaveri ei voi olla, Harkimo pohdiskelee.

En sano: "Olet vapautettu"

Myös potkut hän aikoo antaa suorasukaisesti, turhia kiertelemättä. Onko lopullinen irtisanomislause lähempänä Trumpin "You're fired" -repliikkiä kuin Sarasvuon "Olet vapautettu" -fraasia?

– En ole vielä miettinyt asiaa. Voin sanoa vaikka, että siirrän sut sivuun, mutta se kuulostaa hölmöltä. Kyllä se jotenkin liittyy potkuihin, ei tule vapautuksia, Harkimo lupaa.

Kilpailijarekrytointi alkaa 20.12.2008 osoitteessa mtv3.fi/diili.

Lue myös: Tällaiset ovat Hjalliksen miljoonabisnekset

Näin Hjalliksesta tuli Hjallis, katso hauskat kuvat uran varrelta

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Hjallis Harkimo