Huippukokki keksi yllättävän tavan käyttää tamponeja – kokeile itse
Britanniassa vaikuttava huippukokki Heston Blumenthal on keksinyt innovatiivisen tavan hyödyntää tamponeita makunystyröiden tutkiskelussa.
Legendaarisen, maailman parhaimmaksikin valitun kolmen Michelin-tähden The Fat Duck -ravintolan keittiömestari Heston Blumenthal on tunnettu innovatiivisista keksinnöistään keittiössä. Blumenthalia pidetäänkin yhdessä huippukokki Ferran Adriàn kanssa molekyyligastronomian isänä.
Huikeat molekyylivaahdot ovat kuitenkin pientä verrattuna Blumenthalin tuoreimpaan innovaatioon. Kokki on nimittäin keksinyt hyödyntää keittiössä naisten kuukautissuojia, tamponeja. Ei ehkä maailman herkullisin ajatus.
Tamponit suunraikastajina
Blumenthalin idea on käyttää tamponeja ruokalajien välisinä suunraikastajina. Väliraikastajat ovat yleisiä hieman fiineimmissä ravintoloissa ja yleensä tehtävän hoitavat erilaiset raikkaat sorbetit. Väliraikastajan tarkoituksena on suun puhdistamisen lisäksi valmistella makunystyrät seuraavaan ruokalajiin. Sorbetit ovat kuitenki ilmeisesti nyt menneen talven lumia ja naisten kuukautissuojat sen sijaan ruokatrendein aallonharjalla.
– Jos kuivaat suustasi kaiken kosteuden, koet ruoan täyteläisyyden, kermaisuuden sekä makeuden paljon paremmin. Paras tapa tehdä tämä on käyttää tamponia, Blumenthal kertoo.
Upea kokemus makunystryröille
Blumenthal ei kuitenkaan aio tarjoilla tamponeja kolmen Michelin-tähden ravintolassaan satoja euroja maksaville asiakkailleen. Blumenthal haluaa vaan nostaa esille tapoja, joilla ruoasta voi saada entistä enemmän irti. Blumenthal ei myöskään halua ottaa kunniaa tamponikeksinnöstä, vaan idean takana on ilmeisesti kokin hyvä suufysiologiystävä. Joka tapauksessa, tekniikan avulla voi Blumenthalin mukaan tehdä ruokaelämyksestä täydellisen
– Jos otat lusikallisen kermajäätelöä, laita sen jälkeen kielesi alle tamponi muutamaksi minuutiksi. Kun otat jäätelöä uudestaan, sen maku on niin paljon täyteläisempi. En käyttäisi tätä kulinaaristen nautintojen saavuttamiseen, mutta tämä on mielenkiintoinen tapa tutustua omiin makunystyröihin, Blumenthal sanoo.
Voiko tämä oikeasti toimia? Sehän selviää vain kokeilemalla.
Lähde: Guardian
(MTV3)
Uusimmat
-
11:56
Biden: Yhdysvalloilta lisää sotilaallista vahvistusta Natolle Euroopassa
-
11:48
Arvio: Turkin kanssa nähdään vielä monenlaisia Nato-käänteitä – kansanedustajan reaktio sopimukseen enteilee poliittista myrskyä Ruotsissa
-
11:48
Kuinka kauan kuumassa autossa voi olla? Toimittaja testasi: "Hiki valuu, sydän hakkaa, huippaa"
-
11:30
Hersonin venäläishallinto aloittanut kansanäänestyksen valmistelun Venäjään liittymisestä – MTV seuraa sotaa hetki hetkeltä
-
11:26
Epäilyt osoittautuivat oikeiksi: tässä on Valioliigan ökyseuran raivoa herättänyt uusi peliasu – "Räikeä yritys pestä imagoa"
-
10:58
Nico Rosbergilta kovaa puhetta F1:n kohuratkaisusta – vihjaus likaisesta kulissipelistä: "Vaikeaa ja ehkä hieman epäreilua"
-
10:56
Iskelmälaulaja Jani Wickholm tuomittiin törkeästä rattijuopumuksesta
-
10:54
MTV:n Rikostoimittajat: Näin Kulosaaren lapsisieppauksesta epäilty esiintyi oikeudessa – pitkän linjan petosmies taas syytteessä huijauksista
-
10:36
Stoltenberg vahvistaa Suomen ja Ruotsin saavan kutsun Naton jäseniksi jo Madridissa – Naton itäpuolustus "vahvistuu historiallisesti"
-
10:28
Saksalaislehti: Mersu lopettaa A-sarjan tuotannon – Uudessakaupungissa niitä on valmistettu jo yli 100 000 kappaletta
-
10:10
Ruotsin turvallisuuspoliisilla on lista ihmisistä, jotka voidaan karkottaa maasta kurdijärjestö PKK:n yhteyksien takia
-
09:45
Tulkitseeko Turkki eri tavalla yhteisymmärrysasiakirjaa? Nämä yksityiskohdat herättävät kysymyksiä
-
09:38
Ukkosia vyöryy Suomeen – katso, missä jyrisee!
-
09:31
Krokotiili ei tiennyt, mikä siihen iski – Kai hätisti hirmun tiehensä paistinpannulla
-
09:05
Khloé Kardashian täytti 38 vuotta – Kim Kardashian onnitteli tunteikkaasti pikkusiskoaan
-
08:54
Serena Williams tylysti ulos Wimbledonista – ura jatkumassa?
-
08:51
Ruotsalainen kurdikansanedustaja pettyi: "Ruotsi antoi periksi islamilaiselle diktatuurille"
-
08:28
Jäätelötehtaan Heikin nokkela niksi: Näin jäätelö ei sula matkalla kaupasta kotiin – kylmälaukkua ei tarvita!
-
08:24
Tenniksen paha poika sylkäisi päin katsojaa Wimbledonissa – puolusteli temppuaan räikein kommentein
-
08:02
Travis Barkerin ja Kourtney Kardashianin häillä hurja hintalappu – tästä kaikesta summa koostuu
-
Lataa lisää