Pysäyttävä näky Australiassa – Video: Sadat janoiset lehmät piirittivät vettä kuljettavan auton

1:00img
Julkaistu 08.08.2018 18:34(Päivitetty 08.08.2018 19:22)

MTV UUTISET–CNN

Australian kuiva kesä on saanut lehmätkin kärsimään kovasta janosta.

Kauko-ohjattavalla kopterilla kuvatun videomateriaalin perusteella lehmät ovat olleet erityisen janoisia, kertoo CNN.

Australiassa vettä kuljettavaa tankkiautoa piiritti alkukesän kuumuudessa satoja janoisia lehmiä. Kokonaisuudessaan lauma koostuu yli tuhannesta lehmästä.

Jos kuivuutta maassa pidettiin vakavana jo toukokuussa, on tilanne edennyt kesän mittaan entistä kehnompaan suuntaan.

Karjaa jouduttu lopettamaan

Vaikka Australiassa on totuttu pitkiin kuiviin jaksoihin, etenkin maan itäosissa tilanne on pahin yli 50 vuoteen, kertoo muun muassa uutistoimisto AFP.

Lehmien ruokinta on muodostunut ongelmaksi, sillä heinää tai viljaa ei kuivuuden takia kasva. Ravintoa on tilattu ulkomailta, mutta karumpienkin ratkaisujen eteen on joudutu.

Jotkut kasvattajat ovat joutuneet lopettamaan lehmiään, etteivät ne kärsisi.

Otsikkoa muutettu klo 19:22

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat