Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huhtikuussa työttömyysetuutta leikattiin lähes 70 000 ihmiseltä – Kela selvitti, keneen leikkuri on iskenyt kovimmin

2:01Aktiivimalliin toivotaan joustavuutta
Julkaistu 21.05.2018 11:02

MTV UUTISET

Tammikuun alussa voimaan tullut aktiivimalli on vähentänyt etuutta useimmiten miehillä ja iäkkäillä työttömillä, kertoo Kela.

Yllä olevalta videolta voit katsoa uutisjutun aktiivimalliin liittyen. 

Lue myös: 

Aktiivimallin leikkuri iski: Kelan työttömyysetuutta leikattiin huhtikuussa yli 80 000 ihmiseltä

Kelan mukaan alennettua työttömyysetuutta maksettiin huhtkuussa reilulle 68 332 ihmiselle. Heistä 60 prosenttia oli miehiä. Miesten osuus kaikista etuuden saajista oli 53 prosenttia.

Alennettua etuutta saaneista 37 prosenttia oli 50 vuotta täyttäneitä.

Kaikista Kelan työttömyysetuuksien saajista yli 50-vuotiaita on 27 prosenttia.

Aktiivisuusehto täyttyy, jos työtön on 65 maksupäiväjakson aikana 18 tuntia palkkatyössä, ansaitsee yrittäjätuloa 241 euroa tai on 5 päivää TE-palveluiden järjestämässä työllistymistä edistävässä palvelussa.

2:14Asiantuntijat: Joka toinen työtön aktivoituu akviivimallin kannustamina

Lisää aiheesta:

Ansiosidonnaiseen rajuja leikkauksia – summa voi jopa puolittuaViime vuonna voimaan tullut ja ensi vuoden alussa purettava aktiivimalli lisäsi työkyvyttömyyseläkkeen hakemistaKelan tilastot: Yli 60-vuotiaiden työttömyysetuudet kokivat kovia aktiivimallissaJoka kymmenes työtön aktivoitui, kun aktiivimalli leikkasi etuutta – iäkkäät ja miehet erottuvat tilastostaAktiivimallin leikkuri iski: Kelan työttömyysetuutta leikattiin huhtikuussa yli 80 000 ihmiseltä AL: Kela arvioi, että aktiivimalli leikkaa korvauksia yli puolelta työttömistä
AktiivimalliKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Aktiivimalli
  • 18.09.202019:27
    Työllisyys

    Hallituksen työllisyyspäätösten luvut herättävät lisää ihmettelyä – näistä syistä kriitikot nimeävät työnhakumallin aktiivimalli kakkoseksi

  • 02.01.202016:56
    Työ

    Aktiivimalli jäi hiljaisesti historiaan – malli ehti leikata lähes joka toisen työttömän tukia tai päivärahaa

  • 31.12.201907:43
    Politiikka

    Kiistelty uudistus poistuu – aktiivimalli voimassa tänään viimeistä päivää

  • 27.12.201910:54
    Yhteiskunta

    Aktiivimallin leikkuri menee romukoppaan ja perusturvaa vahvistetaan, mutta paheet käyvät kalliimmiksi – nämä arkiset asiat muuttuvat ensi vuonna

  • 16.12.201909:23
    Kela

    Viime vuonna voimaan tullut ja ensi vuoden alussa purettava aktiivimalli lisäsi työkyvyttömyyseläkkeen hakemista