Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:30Näin Airiston Helmen omistamat alueet ovat muuttuneetVideo: Airiston Helmen tonttien muutos ilmakuvina.
Julkaistu 02.06.2019 06:16

MTV UUTISET – STT

Viime vuoden syksyllä Airiston Helmestä ja sen omistajasta tuli kansainvälinen uutinen, kun poliisi teki mittavan operaation Turun alueella toimivan yrityksen tiloihin muun muassa Turun saaristossa.

Helsingin Sanomat on tavannut Airiston Helmen omistajan Pavel Melnikovin Latviassa. Haastattelussa mies avaa syitä sille, miksi osti useita saaria Airistosta.

– Ihmisillä on erilaisia kokoelmia. Toiset keräävät taidetta, toiset autoja, mutta minä kerään saaria. Pidän niistä. Saarilla on aitoa villiä luontoa, hän sanoo.

Turun saaristoon hän kertoo ihastuneensa purjehdusmatkoillaan.

Airiston Helmi perustettiin vuonna 2007. Melnikov kertoo perustaneensa yrityksen, sillä aikoi myös vuokrata loma-asuntoja.

Suomessa on ihmetelty, miksi Melnikov hankki saariaan juuri tärkeän syväväylän varrelta. Melnikovin mukaan syy on siinä, että hänen veneessään on suuri syväys ja myös leväongelma on pienempi.

Säkkiluodolle Melnikov rakennutti peräti yhdeksän vankkaa laituria.

– Tykkään uida, ja uin saaren ympäri laiturilta toiselle. Tuulisella säällä ankkuroin veneen joskus eteläpuolelle, joskus pohjoispuolelle, hän sanoo.

HS kertoo lisäksi käyneensä keskusteluita useiden Airiston Helmen tapauksen tuntevien viranomaisten, asiantuntijoiden ja poliitikkojen kanssa ja näyttää siltä, että Venäjän valtion osuudesta Airiston Helmen toimintaan ei ole kertynyt konkreettista näyttöä.

HS tapasi Airiston Helmen omistajan – kertoo ostaneensa saaria syväväylän varrelta pienemmän leväongelman takia: "Toiset keräävät taidetta, toiset autoja, mutta minä kerään saaria"

Esitutkinnassa epäillään muun muassa törkeää rahanpesua

Helmikuussa rikostarkastaja Tomi Taskila kertoi STT:lle, että poliisi jäljittää edelleen Airiston Helmen rahojen alkuperää. Tutkinnan kohteena olevassa osakeyhtiössä epäillään pestyn rahaa usean miljoonan euron edestä.

Rahanpesurikosta ei voi olla ilman esirikosta, josta rahat on saatu. Taskilan mukaan esirikosta selvitetään edelleen. Poliisi on lähettänyt ulkomaille oikeusapupyyntöjä, mutta ei kerro mihin maihin.

– Oikeusapupyynnöillä pyritään saamaan tiliotteita, että nähtäisiin miten raha on liikkunut. Toivottavasti saamme tiedot käyttöömme tämän vuoden puolella, mutta oikeusapupyynnöissä voi kestää vuosiakin, Taskila sanoi helmikuussa.

Taskila kommentoi yleisellä tasolla, että veroparatiiseistakin saa viranomaisteitse tietoja, mutta oikeusapupyynnöissä kestää kuukausista vuosiin. Törkeän rahanpesurikoksen lisäksi esitutkinnassa epäillään muun muassa törkeää veropetosta ja törkeää työeläkevakuutusmaksupetosta. Poliisi epäilee, että pimeitä palkkoja on maksettu yhteensä 2,8 miljoonan euron verran.

Lisää aiheesta:

Muistatko vielä Airiston Helmen? Oikeus päätti vihdoin, mistä oli kyse: Venäläismiljonäärille tuomioKäräjäoikeus antaa tänään ratkaisunsa Airiston Helmen talousrikosjutussa Airiston Helmen venäläismiljonääri kyynelehti oikeudessa – "Ei sellaista ole missään muualla"MTV Uutiset vieraili Airiston Helmessä: Suuri talo metsän keskellä aavemaisen käyttämätön – tältä kohutut kiinteistöt näyttävät sisältäVenäläisomistaja perusteli Airiston Helmen rakennuksia rahojen turvallisuudella – "Kysyin suoraan, miksi rakennatte isoja kohteita saaristoon"MTV selvitti: Tällaisesta kohuyrityksestä on kyse – vuosia tappiota tehnyt Airiston Helmi on hankkinut järjestelmällisesti kiinteistöjä Turun saaristosta
Airiston helmiTurkuRahanpesuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Airiston helmi
  • 24.2.15:08
    Talousrikokset

    Muistatko vielä Airiston Helmen? Oikeus päätti vihdoin, mistä oli kyse: Venäläismiljonäärille tuomio

  • 24.2.05:47
    Verot

    Käräjäoikeus antaa tänään ratkaisunsa Airiston Helmen talousrikosjutussa

  • 23.2.12:55
    Verot

    Venäläismiljonäärille vaaditaan vankeutta: Kuuluisasta Airiston Helmen jutusta tulossa ratkaisu

  • 09.01.202414:14
    Venäjä

    Asiantuntija: Tällaiset arvokellot venäläismiljonääri Melnikovilla oli ranteissaan oikeudessa – "Listahinta päälle 40 000"

  • 08.01.202418:02
    Käräjäoikeus

    Venäläismiljonääri Airiston Helmen alaisistaan: "Tyttö" kokkasi, "Poika" kuskasi, "Paneelimies" korjasi ja "Smart guy" hoiti saarikaupat