Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HS: Oikeusministeri Lindström pitää Tanskan "korulakia" harkinnan arvoisena

Oikeusministeri Lindströmin mukaan korulakiasiassa on syytä ensin katsoa Tanskan kokemukset.
Oikeusministeri Lindströmin mukaan korulakiasiassa on syytä ensin katsoa Tanskan kokemukset.Lehtikuva
Julkaistu 29.01.2016 14:27

MTV UUTISET

Oikeus- ja työministeri Jari Lindströmin (ps.) mielestä myös Suomeen voisi harkita Tanskan mallia, jossa turvapaikanhakijoiden omaisuutta voitaisiin takavarikoida, kertoo Helsingin Sanomat.

– Tätä olisi syytä harkita, jos muut toimenpiteet eivät onnistu, Lindström sanoi HS:lle. Hän huomautti, että kantasuomalaisetkin joutuvat maksamaan palveluistaan.

Lindströmin mukaan perussuomalaiset on esittänyt tällaisia ajatuksia turvapaikkapoliittiseen ohjelmaan, mutta ne eivät ole siellä vielä.

– Katsotaan ensin Tanskan kokemukset, hän sanoi HS:lle.

Perussuomalaisten puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini sanoi aiemmin tällä viikolla, ettei lämpene Tanskassa tiistaina hyväksytylle niin sanotulle korulaille. Sen mukaan poliisi voisi takavarikoida turvapaikanhakijoilta noin 1300 euron yli menevät käteisvarat tai arvoesineet.   

Lisää aiheesta:

Haatainen MTV:n Uutisextrassa hallituksen kaavailuista: ”Ei voi olla niin, että pappeja pannaan vankilaan”Matti Vanhanen eri mieltä presidentti Halosen kanssa: Kristinuskoon kääntyneetkin voidaan palauttaaKokoomuksen Satonen Ylellä: Perheenyhdistämisen tulorajat pois suomalaisilta Oikeusministeri huolestui: Poliisin resurssit turvattavaMinisteri Mäntylä: Ruotsin rajalle pikakäännytyksetSoini Ilta-Sanomille: Ruotsi mahdollistaa rikollisen toiminnan
PakolaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pakolaiset
  • 14.8.13:56
    Turvapaikanhakijat

    Ministeri älähti, Maahanmuuttovirasto selventää: Gazalaisille ei automaattista turvapaikkaa Suomesta

  • 11.8.17:34
    Sairaudet ja taudit

    Ukrainasta leviää muualle Eurooppaan bakteereja, joihin antibiootit eivät pure

  • 10.7.17:48
    EU

    Demokraatti: Suomi jäämässä pois EU:n uudesta pakolaisohjelmasta

  • 11.6.22:20
    Puola

    Puola saattaa aloittaa rajatarkastukset Saksan rajalla tänä kesänä

  • 10.6.16:17
    EU

    EU haluaa helpottaa turvapaikanhakijoiden lähettämistä "turvallisiin kolmansiin maihin" –ihmisoikeusjärjestöiltä tyrmäys