Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HS: Ministeri Lintilä kävi salibandy-ottelussa korona-altistumisesta huolimatta – näin hän perustelee asiaa

23:46Pääministeri Marin puhuu eduskunnassa illanvietostaan syntyneestä kohustaKatso video: Pääministeri Sanna Marin pyysi anteeksi viikonloppuista toimintaansa altistuneena – "Haluan nyt vastata kaikkiin kysymyksiin"
Julkaistu 08.12.2021 21:00

MTV UUTISET – STT

Pääministeri Sanna Marinin lisäksi myös muut ministerit ovat osallistuneet viikonlopun aikana erilaisiin tilaisuuksiin korona-altistumisesta huolimatta. 

Elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.) oli sunnuntaina katsojana Suomen ja Latvian välisessä salibandyottelussa, vaikka hän oli saanut lauantaina tiedon altistumisestaan koronavirukselle.

Asiasta uutisoi Helsingin Sanomat.

Altistumisen taustalla oli ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) koronatartunta.

Lintilä oli osallistunut perjantaina samaan EU-ministerivaliokunnan kokoukseen, jossa Haavisto oli.

Valtioneuvoston turvallisuusosasto lähetti lauantai-iltana ministereille kaksi tekstiviestiä, joissa Haaviston kanssa perjantaina samoissa tilaisuuksissa olleita ministereitä kehotettiin välttämään kontakteja.

Lintilä kertoo HS:lle, että hän istui noin kymmenen metrin päässä salin toisella puolella Haavistoon nähden ja oli kokouksessa noin kolme varttia.

Kokouksessa käytettiin hänen mukaansa maskeja, eikä Lintilä uskonut altistuneensa koronalle.

Lue myös: Turvallisuusjohtaja MTV:lle: Ohjetekstiviestin sisältö katsottiin Haapajärven kanssa, koronaohjeen tiukentumisesta ei aikanaan tiedotettu erikseen

Ministeri Kaikkonen ei myöskään kokenut altistuneensa

Keskiviikkona Ilta-Sanomat kertoi, että puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk.) osallistui sunnuntaina keskustanuorten 75-vuotisjuhlaillalliselle, vaikka oli myös saanut saman viestin altistumisesta.

Kaikkonen ei myöskään kokenut altistuneensa.

Hän kertoi IS:lle olleensa Haaviston kanssa samassa tilassa valtioneuvoston istunnossa noin 15 minuutin ajan.

Kaikkosen mukaan he eivät olleet lähikontaktissa, vaan istuivat eri puolilla istuntosalia ja kaikki osallistujat käyttivät maskia.

Lue myös: Valtioneuvoston koronaohjeet tarkentuvat – ministereille omat ohjeet

Lue myös: Krista Kiuru otti kantaa Sanna Mariniin liittyvään keskusteluun – "Haasteenamme on tuo THL:n ohjeistus"

Lisää aiheesta:

Ministeri Lintilä pyytää Keskipohjanmaan haastattelussa anteeksi toimintaansa korona-altistuksen jälkeen: "Olen tehnyt virheen"Koronakohun keskelle nyt joutunut elinkeinoministeri Lintilä vältteli toimittajia eduskunnassaMinisterin käsikirjan mukaan Marinilla olisi pitänyt olla virkapuhelin mukanaan – miksi näin ei ollut?"En saanut ohjeistusta välttää kontakteja" – Ilman valtioneuvoston puhelinta juhlinutta pääministeri Marinia yritettiin tavoitella eristäytymisohjeistuksella kahdestiPääministeri Marinin lauantaisesta baari-illasta ja korona-altistuksesta liikkuu ristiriitaista tietoa – Marinin mukaan tieto varotoimenpiteistä tavoitti hänet vasta sunnuntainaKoronaan sairastunut Packalén ei usko altistaneensa pääministeri Marinia eduskunnassa – ihmettelee päätöstä poistua EU-kokouksesta: "Tämä on kyllä aivan puhdas tekosyy"
Mika LintiläKoronavirusAntti KaikkonenTartuntatauditSairaudet ja tauditTerveys ja hyvinvointiSalibandyYhteiskuntaPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Mika Lintilä
  • 31.5.17:35
    Eduskunta

    Suomi voitti jälleen parlamenttien välisen jalkapalloturnauksen – yksi kansanedustaja teki kaikki Suomen maalit

  • 20.11.202416:41
    Perussuomalaiset

    Tuore perussuomalainen Aittakumpu syytteli ex-puoluettaan – Keskustalta vastalausemyrsky: "Notkeentui selkäranka nopeasti!"

  • 08.06.202409:25
    Eurovaalit

    He voivat nousta eduskuntaan EU-vaalien myötä: Kiihkeä Naton vastustaja, rahoitusalan ammattilainen ja yksi nykyinen meppi

  • 05.06.202417:27
    Politiikka

    Vahvemmat alkoholijuomat saattavat tulla kauppoihin jo lähipäivinä

  • 09.05.202416:26
    Finnair

    Helsinki-Vantaalla evakuoidun Finnairin lentokoneen savun syy selvisi