Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

HS: Ainakin viidellä ehdokkaalla tuomio lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä

Kuvasta puuttuvat Jarmo Salminen (sd.) ja Niko Hakasalo (ps.), joiden ehdokkuussivut eivät ole enää näkyvillä.
Kuvasta puuttuvat Jarmo Salminen (sd.) ja Niko Hakasalo (ps.), joiden ehdokkuussivut eivät ole enää näkyvillä.
Julkaistu 24.03.2025 19:06

MTV UUTISET – STT

Yksi ehdokkaista on SDP:n ja yksi Vapauden liiton ehdokas. Kolme ehdokkaista on perussuomalaisia.

Ainakin neljällä alue- tai kuntavaaliehdokkaalla on vuosina 2019–2024 saatu tuomio lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, kertoo Helsingin Sanomat. 

Tämän lisäksi yksi ehdokas on saanut tuomion törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä joulukuussa 2013.

HS selvitti perusmuotoisen tekomuodon syytteet, jotka on nostettu vuonna 2018 tai sen jälkeen. Törkeät tekomuodot tutkittiin yli 20 vuoden ajalta.

Tuorein tuomio on HS:n mukaan Vapauden liiton vantaalaisella alue- ja kuntavaaliehdokkaalla Marko Koivulla, joka tuomittiin viime vuoden helmikuussa lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä viiden kuukauden ehdolliseen vankeuteen.

Rikos tapahtui vuonna 2016. Käräjäoikeuden päätöksen perustelut on HS:n mukaan salattu. Ehdollisen vankeusrangaistuksen koeaika jatkuu tämän vuoden elokuuhun saakka.

SDP:n pälkäneläinen kuntavaaliehdokas Jarmo Salminen puolestaan tuomittiin kesäkuussa 2020 lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Salminen sai kahdeksan kuukautta ehdollista vankeutta.

Tuomioon johtanut teko tapahtui HS:n mukaan automatkan yhteydessä kesällä 2016. Salminen oli asian käsittelyn yhteydessä myöntänyt koskeneensa uhria haarovälistä tai läheltä haaroväliä housujen päältä. Tekohetkellä Salminen oli 57-vuotias ja lapsi 11-vuotias.

Salminen sanoo HS:lle, että hän ei ole kertonut rikostuomiostaan puolueelle, koska tuomio on väärä. Hänen mukaansa lapset yrittivät kiristää häneltä rahaa ja juttu keksittiin sen takia.

Perussuomalaisilla useita tuomioita

Perussuomalaisten Kouvolan kuntavaaliehdokas ja Kymenlaakson hyvinvointialueen aluevaaliehdokas Nico Laakso on HS:n mukaan tuomittu lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Laakso sai kuusi kuukautta ehdollista vankeutta.

Rikokset tapahtuivat maalis-joulukuussa 2016. Tuomion mukaan Laakso oli tekoaikaan 21–22-vuotias ja uhri oli 14–15-vuotias. 

Laakso sanoo HS:lle, että kyse oli seurustelusuhteesta ja hän on edelleen "niin sanotun uhrin" kanssa hyvissä väleissä. Laakson mukaan hän ei ole kertonut tuomiosta puolueelle.

Laakson isä on kansanedustaja Sheikki Laakso.

Perussuomalaisten Orimattilan kuntavaaliehdokas Ville Nukarinen on puolestaan tuomittu 13-vuotiaan lapsen törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. 

Nukarinen sai vuoden ja kuusi kuukautta ehdollista vankeutta.

Teoissa oli tuomion mukaan kyse sukupuoliyhteyksistä lapsen kanssa vuonna 2012. Nukarisen mukaan hän ei ole kertonut tuomiosta puolueelle ennen vaaleja.

Lisäksi HS kertoi aiemmin perussuomalaisten kunta- ja aluevaaliehdokas Niko Hakasalon yhdeksän kuukauden ehdollisesta vankeusrangaistuksesta, jonka koeaika kestää tämän vuoden marraskuuhun. 

Hakasalo on tuomittu lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä ja sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan lasta esittävän kuvan hallussapidosta.

Hakasalo sanoi HS:lle kertoneensa puolueelle tuomiosta hakiessaan ehdokkuutta. Puolue kiisti tämän.
 

AluevaalitKuntavaalitKotimaa

Lisää aiheesta:

Kiduttajakapteenin tuomio sai sinetinPerheenisä yllätettiin kesken unien Salossa, kidutettiin ja murhattiin – "Tätä oli suunniteltu"Miksi Espoon miljonäärimurhasta vaaditaan 12 vuoden tuomiota eikä elinkautista? Rikosprofessori valottaa asiaaHelsingin rappuampuja mielentilaselvitykseen – tämä kylmäävä rikostausta painoi vaakakupissaTällaisista rikoksista Tampereen hotellimurhasta epäilty mies on aiemmin tuomittu Toinen tunnelisotavideoista syytetyistä ei saapunut oikeuteen – puoliso valitti Facebookissa miehen "vain makaavan sohvalla"

Tuoreimmat aiheesta

Aluevaalit
  • 19.08.202517:30
    Kuolemantapaukset

    Eemeli Peltosen kuolema valtava järkytys Järvenpäässä: "Sanattomaksi vetää"

  • 06.06.202509:23
    Kuntavaalit

    He äänestivät ahkerimmin alue- ja kuntavaaleissa

  • 04.06.202515:07
    Vasemmistoliitto

    Kaksi jäsenyhdistystä pihalle Vasemmistoliitosta – "Pienen porukan törttöilyä"

  • 24.05.202511:19
    Vaalit 2025

    Tuplavaalit sekoittivat äänestäjien päät – HS-selvitys paljasti, mikä kikka olisi vähentänyt hylättyjen äänten suurta määrää

  • 21.05.202518:21
    Kuntavaalit

    Vasemmistoliiton riita vaaliehdokkuudesta on kärjistymässä erottamisiin