HPK:n kultakypärä Teemu Turunen oli monessa mukana toisessa SM-liigan välieräottelussa Tapparaa vastaan.
Turunen näytti sisukkuudellaan, että hänestä ei pysty puristamaan mehuja irti kovallakaan pelillä.
Turunen yritti ohittaa Tapparan isokokoisen puolustajan Ben Bloodin laidan puolelta, mutta Blood jysäytti kovalla taklauksella HPK-laiturin laitaan. Turunen kävi kopissakin, mutta palasi peliin entistä kovemmalla sykkeellä.
LUE MYÖS: Ben Blood jysäytti jykevän niitin HPK:n tähtihyökkääjään – Tuukka Mäntylä iski hetkeä myöhemmin Tapparan tasoitusmaalin
Yritätkö seuraavallakin kerralla Bloodin ohi vastaavassa tilanteessa?
– Varmaan yritetään. Ei se mitenkään sattunut. Jos tilaa on, niin miksi ei, Turunen virnisti MTV Urheilulle.
Turunen otti muutenkin iskuja vastaan ja blokkasi vielä kuteja kivuliaasti. Kovanahkainen hyökkääjä ei siitä pehmentynyt.
– Mustelmat kuuluvat playofflätkään, Turunen kuittasi.
LUE MYÖS: HPK:n ainoa Suomen mestari on tuonut voittamisen asennetta pukukoppiin: ”Olemme kuin veljeskunta”
Kolmannessa erässä Turunen näytti, miksi hän on yksi kauden hehkutetuin pelaaja. Hän järjesti ensin jäähyn Tapparan Tuukka Mäntylälle ja passasi ylivoimalla hienon tekopaikan Petteri Nikkilälle.

