Yhdysvaltain, Britannian, Ranskan ja Ruotsin hallitukset saavat jouluun mennessä Suomesta mielenkiintoista postia. Puolustusministeriön kirjeessä hallituksille kerrotaan Suomessa käynnistetystä HX-hankkeesta uusien monitoimihävittäjien hankkimiseksi.
- Kohtelias ele, jolla virallisesti ilmoitetaan, että nyt on hanke liikkeellä, kuvailee hankekoordinaattori Lauri Puranen puolustusministeriöstä.
Kirje menee tiedoksi myös viidelle hävittäjävalmistajalle: amerikkalaisille Lockheed Martinille ja Boeingille, ranskalaiselle Dassaultille, ruotsalaiselle Saabille ja brittiläiselle BAE Systemsille, joka edustaa Eurofighter-yhteenliittymää.
Ilmavoimien komentajan kenraalimajuri Kim Jäämeren mukaan nämä valmistajat saavat varsinaisen yksityiskohtaisen tietopyynnön seuraavassa vaiheessa helmikuussa ”mikäli ei yllätyksiä tule”.
Vaikka tiedustelu suunnataan valmistajalle eikä tiettyyn konetyyppiin, todennäköisinä Hornetien seuraajina on pidetty Lockheed Martinin F-35:tä, Boeingin F/A-18 Super Hornetia, Saabin Jas Gripeniä, Dassaultin Rafalea ja Eurofighterin Typhoonia. Jäämeri mainitsi keskiviikkona myös vanhemmat F-15- ja F-16-amerikkalaismallit.
- Mainitut konetyypit ovat sellaisia, jotka me olemme tunnistaneet olevan sellaisessa vaiheessa, että ne voisivat meidän tarpeet täyttää, Jäämeri sanoo.
Komentaja on itse istunut kaikkien ”takapenkkikyydissä”, pois lukien vain yksipaikkaisena versiona valmistettava F-35, josta kokemukset rajoittuvat simulaattoriin.
Toiveissa koeteltua kestävyyttä
Ilmavoimat selvittää tarjokkaiden operatiivista kykyä ja elinkaaren kestävyyttä. Riittävän ”kypsä” kone ilman lastentauteja, mutta samalla riittävästi jäljellä olevaa tehokasta ja varmaa toiminta-aikaa, Jäämeri kuvaa tasapainoilua.

