Espoon Honka voitti sunnuntaina yllätyksettömästi koripalloilun miesten Suomen cupin. Honka ei ole hävinnyt tänä kautena vielä suomalaiselle joukkueelle, eikä Kouvolan Kouvoista ollut kotimaan nykyisen jätin horjuttajaksi. Honka karkasi vastustajalta ensimmäisellä puoliajalla (56-35) ja piti rikkonaisella toisella puoliajalla huolen siitä, ettei Kouvot pääse lähelle. Lopputulos oli Hongan hyväksi 83-73 ja se voitti cupin 24 vuoden tauon jälkeen.
Voittajista Lonnie Cooper heitti 23 pistettä ja ilmatilaa hallinnut Kendrick Warren poimi 15 levypalloa 17 pisteen ohella. Phillip Jones heitti 15 ja Jukka Matinen 11 pistettä. Kouvoista Kenny Younger uurasti 22 pistettä ja 12 levypalloa, virhevaikeuksiin ajautunut Sanjay Adell heitti 12 ja Tuomas Iisalo 12 pistettä.
Kouvot kellisti lauantain välierässä Joensuun hyvillä kaukoheitoilla. Honka huomasi tämän ja laati taktiikan siten, että he riisuvat Kouvoilta kaukoheittovoiman. Tässä espoolaiset myös onnistuivat. Kouvojen tarkkuus kolmen pisteen takaa oli ensimmäisellä puoliajalla vaisu 18,8 (3/16), kun Honka pussitti kolmoset liki 50-prosenttisella tarkkuudella (6/13).
Hongan puolustus tehosi niin hyvin kouvolalaisiin, että he haluavat unohtaa mahdollisimman nopeasti loppuottelun ensimmäisen puoliajan. Honka sai Kouvot näyttämään huonoilta. -En tiedä mitä peliä se oli, mutta ei ainakaan koripalloa, Tuomas Iisalo pohti ensimmäistä puoliaikaa. Iisalo itse heitti kaikki seitsemän heittoyritystään ohi korin.
Ottelun alku kulki kuitenkin Kouvojen merkeissä. Honka uinui pari minuuttia, menetti pallon vastustajalle kolme kertaa, ja vastustaja otti 6-0-johdon. Tuohon Kouvojen ilonaiheet lähes jäivät. Honka lisäsi hieman vauhtia, voitti seuranneen jakson 12-0 ja eteni tuota pikaa 20-8-johtoon. Ensimmäisen neljänneksen jälkeen Hongan johto oli 29-19 ja puoliajalla jo 21 pistettä.
