Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hoitaja saunotti hoitokodin asukasta niin, että tämä kuoli saamiinsa palovammoihin – hoitajan esimiehen syytteet kaatuivat hovissa

Kuvituskuvaa.
Kuvituskuvaa.
Julkaistu 13.04.2022 13:10

MTV UUTISET–STT

Itä-Suomen hovioikeus hylkäsi keskiviikkona pohjoiskarjalaisen palvelutalon palveluesimiehenä työskennelleen naisen syytteet. Jutussa on kyse tapauksesta, jossa palvelutalon asukas kuoli saunassa saamiinsa palovammoihin kesällä 2018.

Nainen tuomittiin aiemmin Pohjois-Karjalan käräjäoikeudessa sakkoihin tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta ja vammantuottamuksesta. Käräjäoikeus katsoi naisen syyllistyneen tuottamukselliseen virkavelvollisuuden rikkomiseen jättämällä huolehtimatta siitä, että oppisopimuksella hoitajana työskennellyt mies perehdytetään palvelutalon asukkaiden saunottamiseen riittävällä tavalla.

Käräjäoikeudesta poiketen hovioikeus katsoi, että naisen virkavelvollisuuksiin ei kuulunut huolehtia siitä, että mies perehdytetään asiakkaiden saunottamiseen. Lisäksi nainen oli vuosilomalla tapahtumien aikana, minkä takia hovioikeuden mukaan saunotustilanteen puutteellisesta valvomisesta ei voitu tehdä johtopäätöksiä naisen suhteen.

Hovioikeus katsoi jääneen näyttämättä, että nainen olisi rikkonut virkavelvollisuutensa. Tämän seurauksena hovioikeus päätyi hylkäämään myös naisen syytteen vammantuottamuksesta.

Pohjois-Karjalan käräjäoikeus tuomitsi hoitajana työskennelleen miehen kuolemantuottamuksesta. Mies ei valittanut tuomiostaan hovioikeuteen.

Hoitokodin asukkaalle aiheutui saunomisesta laajoja palovammoja

Mies vei liikuntakyvyttömän naisen saunaan siten, että laittoi tämän suihkutuolissa istumaan saunaan ja löi tilaan löylyä saunan ulkopuolella olevasta napista painamalla.

Käräjäoikeuden mukaan mies ei riittävällä tavalla varmistanut, olivatko olosuhteet turvalliset naiselle, vaan löi löylyä liikaa tai antoi naisen olla kuumassa saunassa liian kauan.

Naiselle tuli laajoja palovammoja pään ja ylävartalon alueelle sekä sisäelinvaurioita. Hän kuoli vammoihinsa joitain päiviä myöhemmin.

Miehen mukaan hänelle ei ollut annettu tietoa siitä, että naisella olisi sairauksia, jotka pitäisi huomioida tätä saunottaessa. Käräjäoikeus kuitenkin katsoi, että jos hoitaja olisi riittävän usein käynyt saunassa varmistamassa, että naisella on kaikki hyvin, hän olisi lyönyt vähemmän löylyä eikä olisi antanut naisen olla liian kuumassa saunassa liian kauan.

Lisää aiheesta:

Työkokeilussa ollut nainen työnsi pölliä suojaamattomaan klapikoneeseen – toinen veti vivusta liian aikaisinHenkilönostimen lenkki petti ja vakavat vammat saanut vanhus kuoli – hoitajille tuomioOikeus: 35-vuotiaan naisen kuolema kauppakeskus Isossa Omenassa ei johtunut voimankäytöstä Vaimo kaatui lattialle ja kielsi auttamasta – pohjoiskarjalainen mies soitti apua vasta kolmen päivän päästä, kun vaimo ei enää pystynyt puhumaanPalvelutalossa asunut nainen kuoli saunassa saamiinsa palovammoihin – opiskelijalle vaaditaan rangaistustaMies jätti sydänsairaan, humalaisen vaimonsa tunneiksi saunaan ja kävi lisäämässä puita useaan kertaan – nainen kuoli, iho paloi karrelle
KuolemantapauksetHovioikeusVanhuksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Kuolemantapaukset
  • 13:37
    Poliisin aseenkäyttö

    Poliisi ampui uhkaavasti käyttäytyneen miehen kuoliaaksi Helsingissä – ei rikosta

  • Eilen13:20
    Tulipalot

    Yksi ihminen kuoli omakotitalon tulipalossa Loviisassa

  • Eilen12:26
    Espoo

    Auton alle päiväkodin pihalla jäänyt 3-vuotias on kuollut

  • ke19:08
    Filippiinit

    Jo yli sata kuollut taifuunin vuoksi Filippiineillä

  • ke19:04
    Tulipalot

    11 ihmistä kuoli tulipalossa hoivakodissa Bosnia-Hertsegovinassa