Hockey News: Jääkiekon MM-kisoja ollaan siirtämässä Moskovaan – näin kommentoi Kalervo Kummola
Kiekkoraamattuna tunnetun The Hockey Newsin toimittaja Ryan Kennedy kertoo Twitter-tilillään, että ensi keväänä pelattavia jääkiekon MM-kisoja oltaisiin siirtämässä Minskistä Moskovaan.
Kennedyn tietojen mukaan Kansainvälisen jääkiekkoliiton (IIHF:n) puheenjohtaja Rene Fasel on matkalla Venäjälle tapaamaan maan kiekkoliiton puheenjohtajaa Vladislav Tretjakia asian tiimoilta. Kennedy kertoo myös, että Riika on jatkamassa alkuperäisten suunnitelmien mukaan toisena kisakaupunkina.
MTV Urheilun tavoittama IIHF:n varapuheenjohtaja Kalervo Kummola kiistää, että IIHF:n hallitus olisi keskustellut tänään kisojen siirtämisestä Moskovaan.
Kummola pitää Venäjän kisaisännyyttä epätodennäköisenä jo maan koronatilanteen vuoksi. Lisäksi hän huomauttaa, että Venäjä on ollut ainoa maa, joka on tukenut Valko-Venäjää itsevaltaisesti johtavaa Aljaksandr Lukashenkaa kuukausia jatkuneen kansannousun aikana.
– Olisihan se absurdia, jos Venäjä ottaisi Valko-Venäjän kisat.
Lisäksi Kummola kertoi, että hänen tietojensa mukaan Tretjak on tällä hetkellä Zürichissä, joten ainakaan vielä Fasel ei ole suuntaamassa Venäjälle tätä tapaamaan.
IIHF perusti aiemmin syksyllä asiantuntijaryhmän, joka antaa liiton hallitukselle selvityksen Valko-Venäjän tilasta ensi kevään MM-kisoja ajatellen.
Lukashenkaa vastaan on osoitettu Valko-Venäjällä mieltä jo yli kolmen kuukauden ajan. Hänet valittiin 9. elokuuta jo kuudetta kertaa Valko-Venäjän presidentiksi, mutta vaalit on tuomittu yleisesti vilpillisiksi.
Maan poliisi on kiduttanut ja pahoinpidellyt mielenosoituksiin osallistuneita ihmisiä. Asevoimien panssaroidut ajoneuvot ovat tulleet viime kuukausina tutuiksi pääkaupunki Minskin kaduilla.
Uusimmat
-
23:33
Saga Vanninen taisteli seitsenottelussa yli 6000 pisteen – päätöslajiin tärähti oma ennätys
-
23:09
Camilla Richardsson latasi huiman ennätysparannuksen 5000 metrillä – voitosta tiukka kamppailu
-
22:45
Venäjän ammusvarastossa tulipalo lähellä Ukrainan rajaa – MTV seuraa sotaa
-
22:36
Jakob Ingebrigtsen paineli EM-kisojen tuplamestariksi
-
22:10
Trumpin konsernin ex-talouspomo myönsi syyllisyytensä 15 vuotta kestäneeseen veropetokseen – lähes 2 miljoonaa dollaria maksettavaa
-
22:01
MTV Taiteiden yössä: Vesa-Matti Loirin poismenoa muistettiin klassikkoelokuvalla ulkoilmassa
-
21:46
Samuel Purola jäi EM-välieriin kosteissa oloissa
-
21:41
Erikoishaastattelussa tuore valtakunnansovittelija Anu Sajavaara: "Haasteet ovat suuret verrattuna normaaliin tilanteeseen"
-
21:27
Lauri Markkanen takoi hirmuisen pistesaaliin – Susijengi kukisti Ukrainan
-
21:20
HJK:lle mahtava voitto huipputärkeästä ottelusta – eurounelma entistä lähempänä
-
21:10
Hollywood-tähti Ben Affleck täyttää 50 vuotta – kamppailu alkoholismin kanssa varjostanut miehen uraa ja perhe-elämää
-
21:02
Rankkasade iski Müncheniin – yleisö pakeni katsomosta
-
20:55
Näin Venäjällä uutisoitiin pääministeri Sanna Marinin bilevideosta
-
20:37
Miltä YEL-uudistus näyttää eläkevakuutusyhtiön näkökulmasta? – "Yrittäjät ansaitsevat yhtä hyvän eläketurvan kuin palkansaajatkin"
-
20:24
Lentoyhtiön kiusallinen moka: Työntekijät saivat syöpäkuukauden kunniaksi syöpävaaralliset huivit
-
20:13
Valtteri Bottas kertoo meneillään olevasta kaudesta: "Aina kun kuulen päivityksistä"
-
20:02
Viro on torjunut laajimman kyberhyökkäyksen sitten vuoden 2007
-
20:00
Salkkarit-tähti Tuuli Mattila jäi äitiyslomalle – näyttelijän roolihahmo poistui sarjasta järkyttävien uutisten seurauksena
-
19:49
"Kaikilla meillä on oikeus mennä ulos, rentoutua ja bilettää" – Sanna Marinin biletys saa myös ymmärrystä osakseen
-
19:24
EM-kultasankari Wilma Murto hämillään kultahuumasta – "On ollut pysäyttävää lukea viestejä, joita olen saanut"
-
Lataa lisää