Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HKScan luopuu Baltian maiden liiketoiminnoistaan

imago/Scanpix/ All Over Press
Julkaistu 13.12.2022 18:45

MTV UUTISET–STT

Elintarvikekonserni HKScan myy tytäryhtiönsä Baltian maissa. HKScan Estonia, HKScan Latvia ja HKScan Lietuva myydään virolaiselle Maag Gruppille.

Velaton kauppahinta on 90 miljoonaa euroa. Siitä 20 miljoonan osuus on riippuvainen lihaliiketoiminnan seuraavien vuosien tuloksesta.

Kiinteästä 70 miljoonan euron kauppahinnasta 55 miljoonaa euroa maksetaan yrityskaupan toteuttamisen yhteydessä ja loput seuraavan kolmen vuoden aikana.

– Baltian liiketoimintojen myynti parantaa HKScanin kannattavuutta ja vahvistaa tasetta. Lisäksi myynti edistää mahdollisuuksiamme parantaa tuotannollista tehokkuuttamme ja toteuttaa pitkän aikavälin strategiaamme, jonka tavoitteena on kasvaa monipuoliseksi ruokataloksi, sanoi HKScanin vt. toimitusjohtaja Juha Ruohola tiedotteessa.

Ostaja Maag Grupp on yli 25 vuotta vanha virolainen liha- ja maitotuotteita valmistava elintarvikeyhtiö. Maagin liikevaihto oli 233 miljoonaa euroa viime vuonna, ja sillä on noin 1  000 työntekijää Virossa, Puolassa ja Suomessa.

Kaupan odotetaan toteutuvan ensi vuoden toisella puoliskolla. Toteutuminen edellyttää kilpailuviranomaisten hyväksyntää Virossa ja Latviassa. Tytäryhtiöiden liiketoiminnot sekä henkilöstö siirtyvät uudelle omistajalle vasta kaupan toteuttamisen yhteydessä.

Baltian tuotantoyksiköt sijaitsevat Viron Rakveressa, Tabasalussa ja Viiratsissa sekä Latvian Jelgavassa. Baltian toimintojen liikevaihto oli viime vuonna 170 miljoonaa euroa ja liiketappio 5,4 miljoonaa euroa.

Henkilöstöä kolmessa maassa on keskimäärin noin 1  500. HKScan on toiminut Baltiassa kesästä 1998 asti.

Lisää aiheesta:

Stora Enso ostaa miljardikaupalla hollantilaisen pakkausyrityksenOutokumpu myy valtaosan Long Products -liiketoiminnastaan – 228 miljoonan kaupatSuklaapatukoiden ennätyksellinen myynti veti Fazerin liikevaihdon kasvuun – yhtiö väläytti taas pörssilistautumistaFazer myy ruokapalvelunsa – kauppaan kuuluu 7000 työntekijää ja tuhat ravintolaaFazer myy ravintolatoimintansa monikansalliselle yritykselle – kauppaan kuuluu 7 000 työntekijää ja tuhat ravintolaa HKScan aloittaa yt-neuvottelut – Suomessa jopa 100 henkilön supistukset
HKScanTalous

Tuoreimmat aiheesta

HKScan
  • 09.02.202309:15
    Liiketulos

    Kallistunut energia kuritti HKScanin tulosta loppuvuonna, vaikka inflaatio turvotti liikevaihtoa

  • 29.09.202216:14
    Liiketulos

    HKScanilta tulosvaroitus, toimitusjohtajalle Tero Hemmilälle äkkilähtö

  • 20.07.202214:01
    Liiketulos

    HKScan hilasi hintoja ylös kustannusten noustessa – kotimaisen lihan saatavuus huolettaa

  • 07.07.202210:49
    Muutosneuvottelut

    HKScan vähentää 55 tehtävää Raumalla – muutosneuvottelut ohi

  • 14.01.202218:59
    Ympäristö

    Teurastamon veriset jätevedet valuivat hiihtoladulle ja jokeen Paimiossa: "Tällaista ei saisi missään nimessä tapahtua"