Toukokuun alussa potkut HJK:sta saanut jalkapallovalmentaja Toni Korkeakunnas jatkaa valmentamista Norjan miesten pääsarjassa. FK Haugesund -seura kertoo nettisivuillaan, että Korkeakunnaksen pesti kattaa myös kauden 2026.
HJK:ssa Korkeakunnas sai lähtöpassit jo viiden ottelun jälkeen tällä kaudella. Hän joutuu Norjassakin kovaan paikkaan, sillä Haugesund on hännänhuippuna. Joukkue on kerännyt yhdeksästä ottelusta vain yhden pisteen.
– Olen valmentanut Suomessa 14 vuotta pääsarjassa ja maajoukkueessa kahdeksan ja puoli vuotta. Olen toivonut kunnon mahdollisuutta ulkomailta, ja nyt tämä pesti sopi perheellekin, Korkeakunnas sanoi seuran sivuilla.
Hän valmensi HJK:n mestariksi 2023 ja palasi seuraan viime vuonna, mutta tämä kausi seurassa alkoi karusti. Maajoukkueessa hän oli apuvalmentajan pestillä.
Haugesundissa Korkeakunnaksen edeltäjä, tanskalainen Sancheev Manoharan sai potkut maanantaina.