Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HJK vahvisti potku-uutiset: Tuttu mies palaa päävalmentajaksi

Toni Korkeakunnas palaa HJK:n päävalmentajaksi.
Toni Korkeakunnas palaa HJK:n päävalmentajaksi.IMAGO/ANE Edition/ All Over Press
Julkaistu 20.05.2024 13:36
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

@RikuHellanto

Veikkausliigassa pelaava HJK on antanut potkut valmentaja Ferran Sibilalle sekä urheilujohtaja Vesa Mäelle. Joukkueen uudeksi päävalmentajaksi on nimetty Toni Korkeakunnas.

Korkeakunnas hyppää takaisin HJK-luotsiksi kauden 2025 loppuun ulottuvalla sopimuksella.

HJK:n alkukausi on ollut luvalla sanoen surkea ja hallitseva mestari on voittanut tällä kaudella kahdeksasta ottelustaan vain kolme. Sarjataulukosta HJK löytyy sijalta viisi.

LUE MYÖS: Kommentti: HJK:n urheilujohdon sekoilu johti takaisin lähtöruutuun – kaikki palautuu Aki Riihilahden harkitsemattomaan ratkaisuun

Kehnot esitykset saivat HJK:n reagoimaan ja lähtöpassit saivat syksyllä urheilujohtajana aloittanut Vesa Mäki ja kohun saattelemana täksi kaudeksi valmennustiimiin liittynyt Ferran Sibila.

MTV Urheilu uutisoi Mäen potkuista aiemmin maanantaina.

– Analyysimme korosti sitä, miltä pelimme myös näytti: Joukkueen pelaamisessa on ollut liian isoja fundamentaalisia ongelmia puolustus- ja hyökkäyssuuntaan. Totesimme myös, että alkukauden tulosten myötä joukkue tarvitsee valmennukseen nyt selkeyttä ja johtajuutta. Siksi päätimme seurassa, että ainoaksi vaihtoehdoksi jäi palkata uusi päävalmentaja. Löysimme hyviä kandidaatteja, joista päädyimme parhaana vaihtoehtona Tokeen, HJK:n toimitusjohtaja Aki Riihilahti perustelee seuran tiedotteessa.

Korkeakunnas nähdään päävalmentajan tehtävissä jo keskiviikkona, jolloin HJK kohtaa paikallisottelussa Gnistanin.

Korkeakunnas toimi HJK:n päävalmentajana jo viime kaudella, kun hän korvasi potkut saaneen Toni Koskelan. Korkeakunnas johdatti HJK:n Konferenssiliigan lohkovaiheeseen ja Suomen mestariksi.

Lisää aiheesta:

Nuori HJK-luotsi kovassa paikassa – näin Miika Nuutinen, 33, kommentoi pestiäänHJK antoi Toni Korkeakunnakselle potkut!HJK:lta rajuja liikkeitä: Kritisoitu urheilujohtaja sai kenkää Uudella HJK-luotsilla selkeä mielipide suurimmasta kehityskohteesta – "Täytyy uskaltaa"HJK päätyi kovaan ratkaisuun – Aki Riihilahti latasi perustelut: "Se muutos oli saatava"HJK:lta isoja liikkeitä! Mika Lehkosuolle potkut – tässä korvaaja
VeikkausliigaHJKJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Veikkausliiga
  • 14.9.18:45
    Ilves

    Veikkausliigan mestaruustaistossa murskalukemat

  • 14.9.18:37
    HJK

    HJK-suuruus Juha Dahllund on kuollut

  • 13.9.21:08
    HJK

    HJK:lle karmea pettymys

  • 13.9.19:59
    FC Inter

    FC Interin mestaruusjuna puksuttaa raiteillaan

  • 6.9.07:02
    Jalkapallo

    Suomalaistuomareiden mitta täyttyi – järkyttävät törkyviestit julki: "Perheenjäseneni ovat saaneet uhkauksia"