Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Historiallisen moni synnytyksistä päätyi viime vuonna keisarinleikkaukseen

All Over Press
Julkaistu 25.06.2024 09:47

MTV UUTISET – STT

Synnytyksistä yli viidennes päätyi viime vuonna keisarileikkaukseen, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) tiedotteessaan. Osuus on ennakkotietojen mukaan isompi kuin kertaakaan vuoden 1987 jälkeen.

Viime vuonna kaikista synnytyksistä yli 20 prosenttia ja ensisynnyttäjistä melkein 25 prosenttia päätyi sektioon. THL:n erityisasiantuntija Anna Heino kertoo tiedotteessa, että keisarileikkausten voidaan odottaa kasvavan entisestään.

– Tiedämme, että jos ensimmäinen synnytys päätyy keisarileikkaukseen, on suurempi todennäköisyys, että myös seuraavat synnytykset päätyvät keisarileikkaukseen. Kasvava ensisynnyttäjien keisarileikkausosuus viittaakin siihen, että jatkossa voidaan odottaa, että keisarileikkausten osuus kaikista synnytyksistä nousee yhä, Heino toteaa tiedotteessa.

Syitä on monia

Synnyttäjien keski-iän nousu on Heinon mukaan yksi merkittävimmistä syistä sektioiden kasvuun.

– Sekä kaikkien synnyttäjien että ensisynnyttäjien keski-ikä nousee. Iän myötä erilaiset perussairaudet kasvavat. Myös esimerkiksi yhä useammat ovat ylipainoisia, mikä lisää todennäköisyyttä sektioon, Heino sanoo STT:lle.

Heino kertoo keisarileikkausten osuuden nousun jatkuneen jo useamman vuoden.

– Lähtökohtaisesti sektiolle pitää Suomessa aina olla lääketieteelliset perusteet, mutta totta kai päätös synnytystavasta tulee aina tehdä yhdessä raskaana olevan kanssa keskustellen, kertoo hän THL:n tiedotteessa.

Synnytyspelko merkittävä tekijä

Sekä suunnitellut että kiireelliset keisarileikkaukset ovat tiedotteen mukaan lisääntyneet. Hätäkeisarileikkauksien määrä on pysynyt jokseenkin samana.

Yksi merkittävä syy sektioiden lisääntymiseen on Heinon mukaan synnytyspelkodiagnoosien kasvu.

– Tiedetään meidän tilastoistamme, että noin 25 prosentilla näistä synnyttäjistä, joiden synnytys päätyi sektioon, oli synnytyspelkodiagnoosi.

Heino huomauttaa myös, että keisarileikkaus on usein tarpeellinen ja jopa välttämätön toimenpide sekä synnyttäjän että syntyvän lapsen terveyden varmistamiseksi. Toimenpide on hänen mukaansa turvallinen.

Sairaaloissa hoitokäytäntöeroja

Heino kertoo, että keisarileikkauksien osuudessa synnytyksissä on Suomessa alueellisia eroja.

– Koko maan keskiarvo on 20,1 prosenttia, mutta sairaaloiden välillä voi olla useammankin prosenttiyksikön eroja, Heino sanoo STT:lle.

Heittelyä voivat hänen mukaansa selittää sekä synnyttäjien taustatekijät että sairaaloiden hoitokäytäntöjen väliset erot.

– Tarkemmin hoitokäytäntöeroista meidän tilastomme eivät valitettavasti kuitenkaan kerro, Heino sanoo.

Lue myös: HUS piti päänsä: Lohjan synnytysosasto lakkautetaan

Lisää aiheesta:

Kotisynnyttäjät järkyttyivät vauvakuolemista: "Ajatukset ovat perheiden kanssa"Kotisynnytykset ovat lisääntyneet räjähdysmäisesti – tutkimusprofessori: Kysyntä ja tarjonta alkaneet kohdataTHL:n luvut: Syntyvyys laski taas viime vuonna reippaasti – ennätysmäärä synnytyksistä käynnistettiinSatu Kuismalla alkoi massiivinen verenvuoto ja "kaikki tapahtui vajaassa puolessa tunnissa" – keisarileikkausten määrä kasvaa vuosi vuodelta ja se on yllättävääSynnytyspelkodiagnoosit roimassa kasvussa – yhä useampi synnyttäjä haluaa keisarileikkauksen: "Joidenkin pää ei kestä alatiesynnytyksen stressiä"Tutkimus: Keisarileikkaus lisää lasten astmariskiä, muut vaikutukset terveyteen luultua vähäisempiä – suunnittelemattomaan keisarileikkaukseen joudutaan yleensä juuri ennen vapaapäivää
SynnytysTerveys ja hyvinvointiLapsetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Synnytys
  • 31.8.06:29
    Vanhemmuus

    "Nyt on kiire", joku huusi ja Frida, 44, kiidätettiin hätäsektioon

  • 13.8.19:31
    Turkki

    Jekaterina synnytti lentokentän vessassa ja hylkäsi vauvan pönttöön – haluaa nyt huoltajuuden takaisin

  • 13.8.09:31
    Huumeet

    HS: Peukkuäidit aiheuttaneet kaaosta Husin synnytyssaleissa

  • 10.8.07:37
    Terveydenhuolto

    Synnytykset pidentyneet Suomessa – kesto kasvanut tunneilla kahdessa vuosikymmenessä

  • 8.8.21:05
    Maria Ohisalo

    Maria Ohisalo sai lapsen