Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hissin hankkiminen vanhaan kerrostaloon helpottuu

Julkaistu 09.04.2001 18:56

Asunto-osakeyhtiölain muutoksen seurauksena mm. hissipäätöksenteko yhtiökokouksessa helpottuu. Lain voimaantulon jälkeen kesäkuussa voidaan päätös hissin hankkimisesta tehdä normaalilla yhtiökokouksen enemmistöpäätöksellä eli päätöksellä, jota kannattaa yli puolet yhtiökokouksessa annetuista äänistä. Tämä koskee taloja, joissa on sisääntulokerros mukaan lukien vähintään neljä kerrosta.

Suomessa on noin 23 000 hissitöntä vähintään kolmekerroksista kerrostaloa, joissa asuu 670 000 ihmistä. Näissä hissittömissä taloissa on odotettavissa yhä enemmän ongelmia väestön ikääntyessä tulevien vuosikymmenten aikana.

Hissittömyys haittaa liikuntaesteisten, vanhusten ja lapsiperheiden kotona asumista, liikkumista ja asioiden itsenäistä hoitamista. Haitat vain korostuvat lähivuosi-kymmeninä, sillä on arvioitu, että vuonna 2030 lähes joka neljäs suomalainen on yli 65 -vuotias. Hissittömyyteen ja muihin ympäristön liikuntaesteisiin joudutaan tulevaisuudessa näin ollen kiinnittämään erityistä huomiota.

Hissiavustusta ei olla laajemmin hyödynnetty

Vanhoihin kerrostaloihin on hissejä rakennettu jälkikäteen vain vähän siitä huolimatta, että vuonna 1997 korotettiin asuntorahastolta hissien rakentamiseen saatavaa hissiavustusta. Nykyisin avustusta voidaan myöntää enintään 40 prosenttia ja aravavuokrataloihin jopa 50 prosenttia hissin hankkimiskustannuksista. Tämän lisäksi joissakin kunnissa voi hissirakentamiseen saada erillistä kunnallista tukea, jonka suuruus vaihtelee 5-15 prosentin välillä hissin hankkimiskustannuksista.

Hissittömiä kerrostaloja on tuotettu Suomessa erityisesti 1950 - 1980 -luvuilla. Hissejä näihin on jälkikäteen rakennettu tähän mennessä vain hieman yli 400 kappaletta. Hissien rakentaminen on kuitenkin kasvussa. Vuosittain rakennetaan nykyään 150-200 hissiä.

Hissin rakentamiskustannukset jaetaan osakkeenomistajien kesken yhtiöjärjestyksen vastikeperusteen mukaisesti. Tästä yhtiöjärjestyksen vastikeperusteesta poiketaan vain, jos osakkeenomistajien kesken tehdään erillinen jyvitys- tms. sopimus. Osakkeen-omistajien lopullinen maksurasitus pysyy kuitenkin valtion ja kunnallisten tukien ansiosta kohtuullisena. Tähänastisten kokemusten mukaan hissin rakentamisen kokonaiskustannukset vaihtelevat noin 280 000 - 800 000 markkaan tapauksesta ja toteuttamisratkaisusta riippuen

Lisätietoja antaa:
lakimies Juha Terho, Suomen Kiinteistöliitto ry, puhelin (09) 166 761, sähköposti: juha.terho@kliitto.fi

Lisää aiheesta:

Näin maalaavat Beebrahimovic ja Beemu Pukki! Suomalaistutkija opetti kimalaiset pelaamaan jalkapalloaLaihdutuslääkkeissä huolestuttava trendiMoni luulee, että Gore-Tex-vaatetta ei saa pestä – asia on päinvastoinHaaveiletko upeasta sormuksesta? Jalokiven hinta perustuu neljään kriteeriinRuotsalaiskokin ykköskikka paistettuihin perunoihin: "Onnistuu joka kerta!"Tilasitko nämä kengät Sheinistä? Ota pois käytöstä!
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 21:35
    Kevennykset

    Näin maalaavat Beebrahimovic ja Beemu Pukki! Suomalaistutkija opetti kimalaiset pelaamaan jalkapalloa

  • 20:06
    Painonhallinta

    Laihdutuslääkkeissä huolestuttava trendi

  • 19:50
    Vaatteet

    Moni luulee, että Gore-Tex-vaatetta ei saa pestä – asia on päinvastoin

  • 18:55
    Jalokivet

    Haaveiletko upeasta sormuksesta? Jalokiven hinta perustuu neljään kriteeriin

  • 17:13
    Ruoka

    Ruotsalaiskokin ykköskikka paistettuihin perunoihin: "Onnistuu joka kerta!"