Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hetemäki: Valtiovarainministeriön virkamies varoitti autoveroehdotuksen markkinavaikutuksista

Hetemäki arkistokuvassa.
Hetemäki arkistokuvassa. Lehtikuva
Julkaistu 23.01.2017 19:33

MTV UUTISET - STT

Valtiosihteeri Martti Hetemäen mukaan valtiovarainministeriön virkamies varoitti liikenneministeriötä autoveron muutosehdotusten markkinavaikutuksista.

Hetemäki kertoo STT:lle sähköpostitse, että ministeriön virkamies oli asian tiimoilta kutsuttuna muutamaan kokoukseen asiantuntijaksi ja varoitti tuolloin autoveron muutosehdotuksista koituvista markkinahäiriöistä.  

Hetemäen mukaan muita keskusteluja asiasta ei käyty ministeriöiden välillä. Hetemäki kertoo, että autoveron poiston sisältymisestä selvitykseen kuultiin valtiovarainministeriössä ensimmäistä kertaa viime tiistaina, kaksi päivää ennen selvityksen julkistamista.  

Hallitus on jatkanut kiistelyä liikenneverkkoyhtiöstä. Toisaalta kyse on selvityksen sisällöstä, mutta ministerit syyttelevät toisiaan myös liikenneuudistuksen toimintatavoista.  

Kokoomuksen vastuuministeri Kai Mykkänen sanoo, että autoveron poistamisesta ei seurantaministereiden kokouksissa keskusteltu eikä siitä ollut kirjallista tietoa ollut ennen viime viikkoa.  

-(Liikenneministeri Anne) Berner (kesk.) lisäsi ilmeisesti loppuvaiheessa selvitykseen suoran esityksen autoveron poistosta, Mykkänen sanoo STT:lle.  

Berner ihmetteli Iltalehden haastattelussa muiden hallituspuolueiden kommentteja. Hän sanoi vaatineensa muilta puolueilta selkeitä sitoumuksia siitä, että ensin hallitus katsoo lausuntokierroksen annin. Bernerin mukaan lausuntojen jälkeen oli tarkoitus tehdä lopullinen esitys, johon hallitus ottaisi kantaa huhtikuun kehysriihessä.  

Bernerin mukaan muiden hallituspuolueiden kommentointi ei kunnioita demokraattista polkua, johon hallituspuolueet olivat sitoutuneet. Mykkäsen mukaan oli sovittu vain siitä, että Berner julkaisee asian omana selvityksenään ja hallitus tekee lopulliset johtopäätökset kehysriiheen mennessä.  


– Meidän ja perussuomalaisten puolelta ei hahmotettu sitä, ettei lausuntokierroksen aikana keskustelu olisi vapaata, Mykkänen sanoo.  

Puolustusministeri Jussi Niinistön (ps.) mukaan on selvää, että liikenneverkkojen yhtiöittäminen ei etene ministeriön selvityksessä olleella tavalla.  

– Mitään äkillisiä muutoksia liikenteen verotukseen ei ole tulossa, Niinistö sanoi.  

Lisää aiheesta:

LVM:ltä erikoinen tiedote – korostaa VM:n roolia liikenneselvityksessäMinisteri Mykkänen Ylellä: Liikenneselvityksen keskeytys oli ainoa oikea johtopäätösSipilä näpäyttää liikenneuudistusta kritisoineita hallituskumppaneita: "Tämä käytiin läpi kaikkien kesken"Perussuomalaisten Niinistö: Liikenteen verotukseen ei tulossa mitään äkillisiä muutoksiaIL: Berner syyttää selvityksensä tyrmänneitä Orpoa ja Soinia: "Odotin, että lupaus pitää"Soinilta "kohtelias täystyrmäys" Bernerin kritisoidulle liikenneselvitykselle
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:33
    Turvallisuus

    Suora lähetys kello 8.30: Stubb avaa maanpuolustuskurssin

  • 05:42
    Keksinnöt

    Keksijä Raimo, 85, rakensi pihalleen 20-tonnisen brontosauruksen niksibetonista

  • 05:15
    Helsinki

    Ukrainan ilmahälytykset näkyvät Helsingissä – tästä on kyse

  • Eilen22:40
    Politiikka

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen21:16
    Kotimaa

    Huolestuttava ilmiö leviää Kaustisen kirjastossa