Herttuatar Meghanin häätiarariita nousi taas otsikoihin – kirja: syyllinen onkin kuningatar Elisabetin sijaan hänen uskottu stylistinsä
Uutuuskirja kertoo brittilehtien mukaan herttuatar Meghanin pahastuneen kuningatar Elisabetin stylistille siitä, että tämä tuki kuningatarta päätöksessä olla lainaamatta Meghanille tämän haluamaan häätiaraa.
Marraskuussa 2018 uutisoitiin, että herttuatar Meghan olisi ajautunut jonkin sortin riitaan kuningatar Elisabetin kanssa häätiaraansa liittyen.
Kuningatar Elisabetilla on ollut tapana lainata sukunsa morsiamille tiaroita heidän hääpäivänään, ja esimerkiksi hiljattain avioitunut prinsessa Beatrice kantoi häissään samaa tiaraa kuin kuningatar itse aikanaan. Meghanin sen sijaan kerrottiin halunneen häitään varten lainaan smaragdein koristellun tiaran, mutta kuningatar kuitenkin sivuutti tämän toiveen.
Prinssi Harryn oli kerrottu sanoneen palatsin henkilökunnalle ennen pariskunnan häitä, että "mitä Meghan haluaa, sitä Meghan saa".
– Oli erittäin kiivas keskustelu, joka päätyi siihen, että kuningatar puhui Harryn kanssa. Hän sanoi, että "Meghan ei voi saada kaikkea mitä haluaa. Hän saa sen tiaran, jonka minä annan hänelle", kuninkaallinen lähde kertoi brittilehdistölle.
Harry ja Meghan ovat sittemmin jättäneet jo brittihovin taakseen, mutta tiaravääntö nousi jälleen otsikoihin, kun pariskunnasta kertovan Finding Freedom -nimisen kirjan julkaisupäivä lähestyy.
Daily Mail ja The Sun kertovat, että Omid Scobien ja Carolyn Durandin toimittaman paljastuskirjan mukaan Meghan todella olisi hermostunut siitä, ettei saanut hääpäivänään päähänsä smaragditiaraa, mutta syyllinen tähän ei ilmeisesti olekaan hänen mielestään kuningatar Elisabet, vaikka kuningatar tiettävästi oli todellakin lehdistössä aiemmin kuullun napakan kommenttinsa lausunut.
Meghanin kerrotaan sen sijaan loukkaantuneen kuningattaren luotetulle stylistille Angela Kellylle. 52-vuotias Kelly on ollut kuningatar Elisabetin palveluksessa vuodesta 2002 lähtien ja on nykyisin päävastuussa kuningattaren pukemisesta. Hänen tiedetään olevan hyvin läheinen kuningattaren kanssa ja viimeisimpien väitteiden mukaan hän olisi auttanut kuningatarta valitsemaan Meghanin häätiaraa sekä tukenut tämän päätöstä olla antamatta Meghanille smaragditiaraa.
Päätöksen on kerrottu suututtaneen Harryn ja Meghanin, mutta tietoa siitä, miksi tämä ei saanut smaragditiaraa päähänsä ei ilmeisesti vieläkään ole paljastettu.
Kirja julkistetaan vasta myöhemmin elokuussa, mutta siitä on riittänyt otsikoita brittilehdistössä jo yli viikon ajan, kun lehdistö sai ensimmäiset maistiaiset sen sisällöstä. Kirjasta on ennakkoon kerrottu, että siellä on yksityiskohtaisia kuvauksia herttuaparin ja hovin työntekijöiden välien tulehtumisesta.
Sussexin herttuapari on tiedottajansa välityksellä kiistänyt olleensa mukana kirjaprojektissa, mutta myös tämä on kyseenalaistettu lehdistössä, sillä osa pitää jo tähän mennessä tulleita paljastuksia niin yksityiskohtaisina, että niiden on täytynyt tulla lehdistön tietoon hyvin läheltä herttuaparia.
Uusimmat
-
08:55
Katin nerokas ja vähähiilihydraattinen versio supersuositusta avokadopastasta: "Valmistuu hetkessä ja maistuu taivaalliselta"
-
08:52
NHL-draamaa: kiekko viimeisellä minuutilla tyhjän maalin tolppaan, sitten nähtiin jotain mieletöntä
-
08:40
Konkurssien määrän uskotaan lähtevän kasvuun lähikuukausina – “Moni on velkojien armoilla”
-
08:14
Marko Jantunen kävi kuoleman porteilla – käyttää nyt kokemuksiaan uudessa työssään: "Se on aina muistona, miten vakavan asian kanssa ollaan tekemisissä"
-
08:05
Yksi Yökylässä-jakso aiheutti valtaisan palauteryöpyn Maria Veitolalle: "En muista kenenkään muun herättäneen tuollaisia tunteita"
-
07:57
Kun Salme, 93, muutti palvelutaloon, 16-vuotias Kirppu-kissa pääsi mukaan – näin sujuu kaksikon arki: "Pitkällämme lötkötellään ja hännänviertä kutkutellaan"
-
07:52
Onko tässä maailman erikoisin koronakaranteeni? Suomalaisyrittäjän idea eteni Thaimaassa, karanteeni vietetään golfaten: "Tikku nenään heti saavuttaessa"
-
07:49
NHL-tähti kypsyi suomalaiskiekkoilijaan – latasi yllättäen nyrkillä takaraivoon
-
07:39
Britannia aikoo järjestää G7-huippukokouksen kesäkuussa – ensimmäinen tapaaminen lähes kahteen vuoteen
-
07:37
Varusmiespalvelus ja huippu-urheilijat kiperässä ristiriidassa – yhden lajin edustajat entistä suurempi ongelma Puolustusvoimille
-
07:34
Kaapo Kakko iski kauden avausmaalin upean kuvion päätteeksi – ketjukaverin ele toi virneen kasvoille
-
07:30
Christoffer Strandberg sai tiedon Pave Maijasen kuolemasta vain hetkeä ennen Putouksen suoran lähetyksen alkamista – näin juontaja muistelee muusikkolegendaa
-
07:25
Lasse Kukkonen paljasti: Kärppien ennätysputki alkoi ”AA-kerhon kokouksella” – mistä oli kyse?
-
07:20
Myrkytyksestä toipunut oppositiojohtaja Navalnyi palaamassa Venäjälle – viranomaiset uhanneet pidätyksellä
-
07:06
Mari Karppisen kommentti: Trumpin presidenttiys alkoi valheesta ja päättyy terrori-iskujen pelkoon – amerikkalaiset pidättävät hengitystään väkivallan uhan keskellä
-
07:05
Indonesian maanjäristyksen uhriluku tarkentui: Kuolleita lähes 60 – eloonjääneitä etsitään yhä raunioista
-
07:01
Toni Nieminen olisi valmis Suomen mäkiruoriin – "tohtoristason toimintaa" sivaltava legenda hämmästelee nykylinjaa: "Uskomatonta"
-
06:58
Ravintoneuvoja tyrmää tämän tavalliselta tuntuvan aamupalan – päivän sokeritarve täynnä hetkessä: "En starttaisi aamua noin"
-
06:58
Bitcoin-kaupat lasta syöttäessä tehnyt Merja Mähkä muistuttaa, että pörssikurssien noustessa voi luulla itsestään liikoja: "Se on tuuria"
-
06:43
Sihvonen: SM-liigassa käynnissä suurenmoinen kuurupiilo – "Ennenkuulumatonta, että näin voi sanoa tammikuussa"
-
Lataa lisää