Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helteisen kesän haittapuoli: Sinilevää nyt tavallista enemmän – "Mitään ei ole enää tehtävissä"

7:47Sinilevähavaintoja keskimääräistä enemmän
Julkaistu 12.07.2018 10:23
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Hyppää vielä hetkeksi MTV3:n Huomenta Suomen sohville, yllä olevalla videolla keskustellaan sinilevästä ja Suomenlahden tilanteesta!

Sinilevätilanne on hieman runsaampi kuin tavallisesti Etelä- ja Keski-Suomessa. Pohjoisemmassa Suomea levätilanne on normaali, eikä sinilevää ole tavallista enemmän.

Syynä Etelä-Suomen sinilevän runsaampaan esiintymiseen on lämmin ja helteinen alkukesä, kertoo Suomen ympäristökeskuksen tutkija Kristiina Vuorio. 

– Kukinnat ovat tulleet pari kolme viikkoa aiemmin tänä kesänä kuin normaalisti. Ja nyt kun on luvattu helteitä, niin sinilevä viihtyy hyvin lämpimässä vedessä. Jos ravinteita riittää, on todennäköistä, että sinilevien määrä kasvaa, Vuorio kertoo.

Sinilevän määrään ei enää voida vaikuttaa

Tämän kesän sinilevien esiintymiseen ei voida enää vaikuttaa, arvioi John Nurmisen säätiön johtaja Marjukka Porvari Puhdas Itämeri -hankkeesta.

– Tänä kesänähän ei voida enää mitään tehdä, että nyt se on vain pakko kestää ja kärsiä tämä levätilanne, Porvari toteaa.

Hän kuitenkin kertoo, että 10 vuoden aikana esimerkiksi sinilevien herkkuruokaa, fosforia on onnistuttu leikkaamaan Suomenlahdella jopa 75 prosenttia. Pääosan nykyisistä fosforipäästöistä aiheuttaa maatalous.

Lisää aiheesta:

Näin hurjasti sinilevä on vallannut Suomen merialueita – levä riesana myös uimarannoillaLevähelvetti vaanii Suomen rannikon tuntumassa – kun tuuli kääntyy, vihreä piina saapuuKesän leväennuste julki: Sinileväriski Suomenlahdella huomattava, muualla kohtalainen – "Parin viikon päästä levää voi jo olla"Kukinta voi jatkua vielä pari viikkoa – Suomenlahden sinilevätilanne on nyt pahin 20 vuoteenKohta kukoistaa sinilevä! ”Nyt ovat kaikki otolliset asiat kohdallaan”Merialueilla runsaasti sinilevää, järvissä tavallista vähemmän
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen20:34
    Timo Vornanen

    Timo Vornanen irtisanoutuu poliisin virasta – "Mukavampi lähteä omalla ilmoituksella kuin erottamisen kautta"

  • Eilen19:47
    Joulu

    Mitä kummaa? Ikisuosikki jätettiin tylysti pois joululauluvihkosta

  • Eilen19:25
    Virrat

    Vakava liikenneonnettomuus Virroilla – kuusi loukkaantunutta

  • Eilen19:22
    Sosiaalinen media

    Suurin osa nuorista pitää kännykkäkieltoa perusteltuna

  • Eilen17:42
    Liikenneonnettomuudet

    Kehä I:llä ketjukolari – yksi henkilö sairaalaan