Helsinki kehittää polkupyöräliikennettään ottamalla oppia Kööpenhaminassa toteutetuista ratkaisuista. Niiden mukaan voidaan parantaa pyöräilijöiden turvallisuutta ja vähentää rattiraivoa.
Aamun Huomenta Suomessa vierailleen Helsingin kaupungin projektikoordinaattori Oskari Kaupinmäen mukaan jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden ahtaminen samalle väylälle on Helsingissä yksi suuri ongelma.
Lue myös: Video: Karu esimerkki tieraivosta – kiroilevan autoilijan yritys potkaista pyöräilijää päättyi nolosti
– Toinen, etenkin pyöräilijöille, turvattomuutta tuova asia on pyöräliikenneinfran puuttuminen erittäin vilkkailla väylillä, kuten Mannerheimintie, Runeberginkatu ja vielä toistaiseksi Hämeentie.
Pyöräliikenneinfralla tarkoitetaan pyöräilijöiden omaa ajokaistaa sekä tasoeroteltua- tai rakenteellisesti eroteltua pyörätietä.
Joka neljäs pyöräilijä kokee turvattomuutta Helsingissä
Suomi on mukana EU-rahoitteisessa Handshake-hankkeessa, jossa Kööpenhamina, Amsterdam ja München kouluttavat kymmentä eurooppalaista kaupunkia pyöräilyn kehittämisessä.

