Suomalaiset autoilijat sietävät huonosti pyöräilijöitä. Näin voi päätellä tarinoista, joita pyöräilyä tosissaan treenaavat kertovat.
Turkulainen ammattipyöräilijä Ville Suominen kertoo MTV Uutisille, että hänelle puidaan nyrkkiä, näytetään keskisormea ja annetaan äänimerkkiä viikoittain. Kaikki nämä tilanteissa, joissa hän on pyöräillyt liikennesääntöjä noudattaen muulle liikenteelle vaaraa tai haittaa aiheuttamatta.
– Ajoharjoituksia ei voi tehdä pyörätiellä ja silloin siirrymme autotielle. Tavalliset siirtymätaipaleet ajamme toki pyöräteitä, kertoo Ville Suominen.
Suomisen mukaan kevyen liikenteen väylillä on vaarallista pyöräillä nopealla vauhdilla, koska esimerkiksi koirien yllättävät puolen vaihdot aiheuttavat vaaratilanteita.
– Olen kaatunut monta kertaa sen takia, että koira on tehnyt jotakin yllättävää pyörätiellä, sanoo Suominen.
– Kun sitten ajamme maantien reunassa, melkein aina joku autoilija tööttää tai heiluttaa nyrkkiä. Tämä on viikoittaista, joskus saamme ajaa lenkkimme rauhassakin.
Uhkasi tappaa molemmat
Pelottavin tilanne, johon Suominen kertoo joutuneensa, sattui pari vuotta sitten rauhallisella maantiellä maaseudulla, missä pyöräteitä ei ollut lähelläkään.

