Kanadalainen telakkayhtiö Davie on sopinut Helsingin telakan ostamisesta venäläistaustaiselta holdingyhtiöltä. Elinkeinoministeri Wille Rydman (ps.) kertoo neuvotelleensa asiasta telakkayhtiön kotipaikka Quebecin elinkeinoministerin kanssa.
Helsingin telakan tulevaisuus näyttää selkeämmältä kuin vuosiin. Kanadalainen telakkayhtiö Davie kertoi tänään ostavansa Hietalahdessa sijaitsevan telakan venäläistaustaiselta Algador-holdingyhtiöltä.
Telakan tilanne on ollut jo vuosien ajan epäselvä, sillä EU:n Venäjä-pakotteet ovat käytännössä estäneet telakan täysimääräisen toiminnan. Tähän mennessä Venäjä on ollut Helsingin Telakan pääasiallinen markkina-alue.
Lue myös: Kanadalaisyhtiö tehnyt ehdollisen sopimuksen Helsingin telakan ostamisesta
Davie on 1825 perustettu yhtiö, joka valmistaa jäänmurtajia ja muita arktisiin olosuhteisiin soveltuvia aluksia, mutta myös risteilyaluksia ja viranomaiskäyttöön soveltuvia aluksi. Jäänmurtajat ovat myös Helsingin telakan vahvinta osaamista.
Kanadalaisyhtiö tiedotti kaupan toteutumisesta perjantaina. Samalla elinkeinoministeri Wille Rydman (ps.) kertoi, että hän osallistui omistajanvaihdoksesta käytyihin neuvotteluihin Quebecin elinkeinoministeri Pierre Fitzgibbonin kanssa.
Quebec Davien kotiprovinssi, joka myös rahoitti omistajanvaihdoksella "merkittävällä panostuksella", työ- ja elinkeinoministeriöstä kerrotaan.

