Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kanadalaisyhtiö Davie aikoo ostaa Helsingin telakan

Jarno Kuusinen / All Over Press
Julkaistu 26.03.2023 10:04

MTV UUTISET – STT

Kanadalainen telakkayhtiö Davie on ilmoittanut aikovansa ostaa Helsingin telakkayhtiö Helsinki Shipyardin liiketoiminnan, yhtiö kertoo tiedotteessaan. Davie kertoo käyttävänsä oikeuttaan ostaa liiketoiminta yksinoikeudella.

Kauppa ei ole vielä varma, sillä se edellyttää esimerkiksi talouteen, sääntelyyn ja juridiikkaan liittyvää perusteellista tarkastelua.

–  Mikäli yritysosto saadaan toteutettua, se yhdistää kaksi historiallista ja hyvin toisiaan täydentävää liiketoimintaa ja luo arktiselle laivanrakennukselle läntisen maailman johtavan kansainvälisen osaamiskeskuksen, Davien toimitusjohtaja James Davies sanoo tiedotteessa.

Meneillään oleva prosessi on muilta osin luottamuksellinen. Davie kertoo antavansa lisäkommentteja vasta merkittävän virstanpylvään, kuten kauppakirjan allekirjoittamisen, jälkeen.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat, jonka mukaan telakasta on käyty salaisia neuvotteluja jo vuodenvaihteesta alkaen. Davien viestintäjohtaja kertoo lehdelle, että kauppa voidaan saada maaliin parhaassa tapauksessa jo viikkojen kuluessa.

Helsinki Shipyardin omistaa tällä hetkellä tällä hetkellä kyproslainen sijoitusyhtiö Algador Holdings, jonka omistaa kaksi venäläistä liikemiestä. Telakkaa tai sen omistajia vastaan ei ole asetettu pakotteita.

Uutista päivitetty kauttaaltaan kello 11.25.

Lisää aiheesta:

Helsingin telakka siirtyy venäläisliikemiehiltä kanadalaisyhtiölleKanadalaisyhtiö tehnyt ehdollisen sopimuksen Helsingin telakan ostamisestaHS: Kanadalaisyhtiö aikoo ostaa Helsingin telakanMiksi Nesteen logo pönöttää edelleen venäläisellä huoltoasemalla?Helsingin telakan kauppa sinetöityi – uusi venäläisomistaja uskoo pakoteasian ratkenneen Pakotteiden puristama Helsingin telakka saa uudet venäläisomistajat
YrityskaupatSatamatHelsinkiKanadaTalous

Tuoreimmat aiheesta

Yrityskaupat
  • pe09:44
    Pöllöraati

    Teboilin pelastus Venäjä-sumutus? "Sama mies Suomessa aina, kun pitää pelastaa jotain Putinille hyödyllistä"

  • to19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle

  • ma23:04
    Teboil

    Pakotteisiin erikoistunut juristi Teboil-uutisista: "Vaikka se olisi mahdollista, helppoa se ei ole"

  • 25.10.05:55
    Teknologia

    Piilaakson asiantuntija: Uutta Nokiaa on turha odotella

  • 16.10.20:17
    Telakkateollisuus

    HS:n tiedot: Meyer etsii uutta omistajaa Turun telakalle