Helsingin pörssi avautuu huomenna ensimmäistä kertaa Britannian EU-kansanäänestyksen jälkeen. Pörssikurssien uskotaan laskevan roimasti, vaikka suurta paniikkia ei pelätäkään. Sen sijaan eron luoma epätietoisuus luo markkinoille pidempiaikaisen epävarmuuden.
Euroopassa pörssikurssit rytisivät jo perjantaina, kun markkinoiden yllätykseksi britit äänestivätkin itsensä ulos unionista. Pohjoismaissa juhannus seisautti kaupanteon ja epävakaa odotus on suurta ennen huomisaamun pörssien aukeamista.
- Kyllä aamu on verenpunainen. Voidaan sanoa, että oletettavasti kautta linjan, riippumatta yhtiön nimestä ja toimialasta, kurssit tulevat laskemaan. Tässä oikeastaan korostuu se, että Helsingin pörssi on reunamarkkina. Meillä kotimainen omistajuus on vain noin reilu viidennes ja ulkomaiset sijoittajat tulevat huomenna keventämään osakepainoa kautta linjan, Nordnetin osakestrategi Jukka Oksaharju sanoo.
- Se kuinka syvä tämä lasku tulee olemaan ja kuinka kauan se kestää, riippuu pitkälti keskuspankkien toimista, Oksaharju jatkaa.
Samoilla linjoilla on myös Nordean pääanalyytikko Jan von Gerich.
- Kyllä se selkeästi miinukselle tulee avaamaan. Euroopassa heilunta oli kovaa perjantain sisällä, mutta ehkä ne suurimmat heilunnat jää Suomesta pois, koska meillä oli perjantaina pörssit kiinni.
Oksaharju naureskeleekin, että juhannus pelasti monen suomalaisen rahat.
- Nyt on ehditty antaa hieman järjelle sijaa sijoitusanalyysissä. Yleensä sijoittajan pahin vihollinen on sijoittaja itse eli sijoitukset mieluummin järjellä kuin tunteella, Oksaharju neuvoo.
