Helmikuu
Huonekaluja kertopuusta
t.i.l.a. 29.2.
t.i.l.a tutustui puuseppä Markku Tonttilan kertopuusta valmistettuun Seria- huonekalumallistoon. - Kertopuu on perinteisesti ollut rakennusmateriaali, esimerkiksi kattopalkkeja valmistetaan kertopuusta. Kertopuu soveltuu erittäin hyvin myös huonekalujen valmistukseen ja sillä saa hyvin mielenkiintoista, ehkä vähän graafista, pintaa tuotteille, kertoi Markku.
Lisätietoa lahtelaisen Markku Tonttilan täistä saat puh. 0400-770 345 www.ebonia-design.fi. Huonekalumallistoon voi tutustua myös Helsingissä Boknäs Galleriassa, Punavuorenkatu1 tai Lahdessa Galleria-kahvila Oskarin Piha, Hämeenkatu 17.
Viikon persoonallinen koti oli Morsius- ja iltapukuliike Meslewin omistajan Leena Koukkarin tunnelmallinen koti. Lisää Leenan kauniita pukuja voit katsoa osoitteessa www.meslewi.com.
Hyvä Uni
t.i.l.a. 22.2.
Mitä "hyvä uni" on ja mitkä asiat siihen vaikuttavat? "Tietysti unen laatuun vaikuttavat monet asiat, mutta keskeisellä sijalla on hyvä vuode, ja siinäkin tärkeintä on, että se on juuri itselle valittu", neuvoi Hanna Salama Finlaysonilta. Sängyt ja kauniit petaukset oli kuvattu Kodin Ykkösessä Varistossa ja tekstiilisuunnittelija Liisa Suurlan kotona.
Lisätietoja: Finlayson kuluttajapalvelu 0200 42000 tai www.finlayson.fi
Kattaukset
t.i.l.a 15.2.
T.i.l.a tutustui kattausten saloihin Arabian pitkäaikaisen tiedotuspäällikön Marjatta Pauloffin opastuksella.
-Lähdimme liikkeelle näissä kattauksissa arjen juhlistamisesta sillä arkeahan suurin osa elämästämme on. Kaj Frank sanoikin osuvasti, että astian tarkoitus on olla kuin salaatinlehti - tuoda ruoka mahdollisimman hyvin esille, kertoi Marjatta Pauloff.
Mosaiikkityöt sisustuksessa
t.i.l.a. 8.2.
Tapasimme mosaiikkitaitelija Virginie Hynnän joka kertoi mosaiikkitöiden valmistamisesta ja erilaisista käyttömahdollisuuksista sisustuksessa.
Lisätietoa Virginien mosaiikkitöistä löydät osoitteesta www.viamosaiikki.com tai 09-461678.
Hietalahden Antiikkihalli
t.i.l.a 1.2.
Hietalahden Kauppahalli Helsingissä on nyt parin kuukauden ajan toiminut antiikkihallina. T.i.l.a. kävi tutustumassa hallin tunnelmaan ja ottamassa selvää, mitä kaikkea antiikkihallista löytyy.
- Unelmamme on jo pidempään ollut kerätä antiikkikauppiaita saman katon alle. Keski-Euroopassa vastaava idea löytyy jo useista kaupungeista, kertoi Antiikki-markkinoiden toimitusjohtaja Kauko Korpela.
Hietalahden Antiikkihalli on avoinna arkisin 10-18 ja lauantaisin 10-14.
Uusimmat
-
00:11
Trump vihjaili presidenttiehdokkuudestaan – "Ehkä päätänkin voittaa heidät vielä kolmannen kerran"
-
23:49
Onnettomuus majapaikassa pakotti suomalaiskuskin keskeyttämään MM-rallin: "Näyttää siltä, että kaikki on mahdollista"
-
23:18
Yhdysvalloissa aloitetaan tutkinta New Yorkin kuvernööriin liittyen – kaksi ex-alaista syyttänyt seksuaalisesta ahdistelusta
-
22:32
Saksa rokottaa jo opettajia, Ruotsin iäkkäistä 80 prosenttia rokotettu – näin koronarokotukset etevät Euroopassa
-
21:52
Pörssiyhtiö Caverionin toimitusjohtaja vaihtuu
-
21:49
Joni Mäki ja Ristomatti Hakola saivat MM-hopeat kaulaan – katso mitalihaastattelu Oberstdorfista!
-
21:03
Kim Kardashianin ja Kanye Westin eron syyt selvillä? – "Se maksoi hänelle avioliiton"
-
20:50
Mikä ihmeen simp? Nuorten uusi haukkumasana huolettaa hyvästä syystä
-
20:44
Pätkä Patrik Laineen ja päävalmentaja John Tortorellan juttutuokiosta puhutti Pohjois-Amerikassa
-
20:33
Kauhunhetket tallentuivat videolle: Karannut peräkärry oli jyrätä äidin ja kolmekuukautisen taaperon
-
20:33
Aleksandr Bolshunov latasi uhmakasta tekstiä Joni Mäelle – teki tylyn tempun joukkuekaverilleen
-
20:30
"Jumppapirkot jatkoon!" Krista Siegfrids pelastaa kultaisella napilla vauhdikkaan liikuntaryhmän
-
20:08
Kämppäkaverukset havittelivat helppoa elämää "cardaamisella" – satojen tuhansien Pizza-online-tilaukset olivat vain yksi osa järkälemäistä petosvyyhtiä
-
20:06
HS: Juhana Vartiainen harkitsee Helsingin pormestariehdokkuutta – aiemmin ehdokkuutta havitellu Wille Rydman asettui tueksi
-
20:00
Salkkarit-kolmikko kohtaa vanhan tutun vuosien takaa – tämän asema lyö kaikki ällikällä: "En olisi uskonut…"
-
19:50
Kannattaako Tinderiin napata autokuva tai kuntosaliselfie? – "Varmasti on naisia, joihin ne uppoavat"
-
19:48
Osa kuntosaleista avaa ovensa asiakkailleen myös huomenna – suosittu kuntosaliyrittäjä kertoo poikkeuksellisista järjestelyistä: ”Joku on savumerkeilläkin yrittänyt tavoitella”
-
19:47
MM-hopeasankari Joni Mäen isä kertoo ääritunteistaan – etiäinen kisan alla: "Ei sitä voi uskoa ennen kuin näkee"
-
19:33
Jari-Matti Latvala ylisti Kalle Rovanperää, mutta Toyotan vire jätti kysymyksiä ilmaan – "Asiat pitää tehdä jatkossa paremmin"
-
19:33
Ristomatti Hakolan kovat puheet eivät horjuttaneet Joni Mäkeä – "Ajattelin, että se on valetta"
-
Lataa lisää