Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

He ovat Miss Suomi -finalistit!

Laura Iikkanen
Julkaistu 15.08.2023 14:33
Toimittajan kuva
Katja Lintunen

katja.lintunen@mtv.fi

Miss Suomi -finaali on 9. syyskuuta.

Miss Suomi -finalistit julkistettiin tänään. Kymmenen finalistia lähtee nyt missikiertueelle, joka huipentuu finaaligaalaan Aino-areenalla lauantaina 9. syyskuuta.

Miss Suomi -kilpailun säännöt muuttuivat tänä vuonna: ikäraja nousi ja nyt kilpailuun voivat osallistua myös naimisissa olevat ja perheelliset. 

Tämä vuosi on historiallinen, sillä finaaliin pääsi Serina Suvila, joka on ollut naimisissa pari vuotta sekä tänä vuonna kirkkaimmasta kruunusta kisaa myös ensimmäistä kertaa transsukupuolinen.

MAISA Alatalo
Laura Iikkanen

Maisa Alatalo, 21, Tampere

Ammatti: Kiinteistönvälittäjä (LKV), yrittäjä

Elämän käännekohta: Päädyin opintojen jälkeen sattumalta työskentelemään Padel Tampere -yritykseen. Padel lajina oli minulle tuolloin täysin vieras. Uteliaana sekä kehittymisen haluisena ihmisenä löysin itselleni työpaikan ja lajin kautta huikean yhteisön, oman tavan tehdä töitä, rohkeuden seurata omaa polkuani elämässä sekä kirsikkana kakun päälle: nykyinen parisuhteeni alkoi myös ”työpaikkaromanssina” padelin parissa.

SA Myer OoLaura Iikkanen

Sa Myer Oo, 27, Vaasa

Ammatti: Sosionomiopiskelija 

Elämän käännekohta: Ehdottomasti muutto Suomeen. Vaikka en tiennyt millainen elämä mua täällä odottaa, tiesin että pääsisin turvaan ja tulevaisuuteni täyttyisi toivolla ja unelmilla.

ANNI SeppänenLaura Iikkanen

Anni Seppänen, 22, Kajaani

Ammatti: Lähihoitaja, tällä hetkellä opiskelen terveydenhoitajaksi

Elämän käännekohta: Pikkutyttönä olin äärimmäisen ujo. Pelkäsin uusia tilanteita ja jopa ihmisiä. Ensimmäiset julkiset esiintymiset antoivat rohkeutta muihinkin esiintymisiin. Käännekohtina pidän varhaisia julkisia esiintymisiä, mitä on tullut yksin sekä ryhmässä. 

SOFIA SinghLaura Iikkanen

Sofia Singh, 27, Helsinki

Ammatti: Showroom manager

Elämän käännekohta: Suurin ja vaikuttavin käännekohta minun elämässä oli kun muutimme perheeni kanssa Kanadaan asumaan. Paljon asioita muuttui ja isoin niistä oli se, että arkikieli muuttui englanniksi. Oma äidinkieli jäi pois joka päiväisestä elämästä ja uuden kulttuurin oppiminen alkoi. Olen kiitollinen kokemuksesta ja kaikista ihmisistä joihin tutustuin siellä, mutta iloinen että muutimme takaisin Suomeen.

LUMI LiikanenLaura Iikkanen

Lumi Liikanen, 25, Heinola

Ammatti: Olen koulutukseltani markkinoinnin tradenomi ja teen töitä yrittäjänä markkinoinnin parissa

Elämän käännekohta: Asuessani Yhdysvalloissa vuonna 2021 uskalsin ensimmäistä kertaa olla täysin oma itseni. Nautin ajastani uudessa ympäristössä, opin itsestäni ja ymmärsin, että minun on elettävä elämää itseäni varten. Palattuani Suomeen olin saanut rohkeutta tehdä itselleni tärkeitä asioita ja lähteä tavoittelemaan unelmiani. 

SCHARLIINA EräpuroLaura Iikkanen

Scharliina Eräpuro, 23, Turku 

Ammatti: Artisti, näyttelijä ja malli

Elämän käännekohta: Menetin kämpän ja työpaikan koronan takia. Tämä toi mulle täysin uuden elämän alun. Sain pohjalla vihdoinkin ammattiapua syömishäiriöön, jonka olin kehittänyt lapsena koetun seksuaaliväkivallan oireena. Sain ammattiapua, unelmakämpän Tukholmasta ja aloin itse tuottamaan musiikkia näistä tärkeistä aiheista auttaakseni myös muita.

PAULA JoukanenLaura Iikkanen

Paula Joukanen, 22, Espoo

Ammatti: Oikeustieteen opiskelija, teen töitä juristiharjoittelijana rakennuskonsulttiyrityksessä. Olen myös tehnyt mallintöitä noin 4 vuotta.

Elämän käännekohta: Elämäni käännekohta oli vuonna 2017 mystiseen selkäsairauteen sairastuminen ja sitä myötä vuoden kestänyt aika, jolloin olin lähes täysin sänkypotilaana kotonani. Sairastuminen laittoi asiat elämässä uuteen perspektiiviin ja arvojärjestykseen, ja jouduin luopumaan tennisammattilaiseksi pyrkimisestä sekä lupaavasta tennisurastani kolmen vuoden ajaksi mainitsematta arjen täydellistä muuttumista ja esimerkiksi ystävistä ja lähipiiristä eristymistä. Kyseinen aika elämässäni kuitenkin antoi myös jotain, sillä kiireettömänä pystyin keskittymään täysillä lukion kirjoituksiin ja pääsinkin suoraan todistushaulla opiskelemaan unelma-alaani eli oikeustiedettä.

SERINA SuvilaLaura Iikkanen

Serina Suvila, 23, Turku

Ammatti: Terveydenhoitajaopiskelija

Elämän käännekohta: Yksi monista elämän käännekohdista tapahtui, kun olin noin 7 vuotta vanha. Matkustelimme paljon autolla ulkomaille vanhempieni kanssa ja muistan, kuinka keskellä yötä kadulla istui yksin pieni tyttö yöpuvussa ja lelu kainalossa. Hänellä ei ollut kotia. Halusin ottaa hänet mukaan kotiin Suomeen ja antaa hänelle paremman kodin. Se ei ollut kuitenkaan mahdollista. Tämä näky jäi elävästi mieleen ja muistoihin. Moni muu samanlainen muisto mielessä pyrin olemaan kiitollinen kaikesta, enkä halua ottaa mitään itsestään selvyytenä. 

RIMI RiuttaLaura Iikkanen

Rimi Riutta, 25, Tampere

Ammatti: Ylioppilas, merkonomi ja terveydenhoitajaopiskelija

Elämän käännekohta: Sukupuolenkorjausprosessi. Työurani, sosiaalinen elämäni ja moni muun asia on lähtenyt käyntiin vasta sen jälkeen, kun sain olla ulkoisesti sitä mitä olen sisäisestikin. Tällä hetkellä opiskelen terveydenhoitajaksi, koska sain sukupuolenkorjausprosessin läpi käytyäni halun auttaa muita ja tehdä hyvää.

JENNA RintamäkiLaura Iikkanen

Jenna Rintamäki, 23, Kangasala

Ammatti: Olen hammaslääketieteen kandidaatti, yrittäjä ja co-founder kansainvälisessä rekrytointi IT-toimistossa. Lisäksi olen toimitusjohtaja ja CoFounder terveydenhuoltoalojen rekrytointitoimistossa. 

Elämän käännekohta: Muutto Amerikkaan. Koulu pitikin yhtäkkiä käydä englanniksi ja kulttuuri ja ympäristö muuttui ympärilläni.

Kuvaaja: Laura Iikkanen
Stylisti: Aleksandra Kantola
Meikki: Aarni Mikkola, Meri Eleni
Hiukset: Maija Kaunisto / Salon Bella Pelo
Korut: Liisa Tirronen / liisas.fi
Asut: Karina K Vintage

Miss SuomiSeurapiirit
Toimittajan kuva
Katja Lintunen
MTV Uutiset

Katja Lintunen työskentelee MTV Uutisissa toimittajana ja tuottajana Viihde-osastolla. Lintunen on kiinnostunut erityisesti viihdeuutisista ja -ilmiöistä sekä henkilöhaastatteluista. Lintuseen voi olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen.

Lisää aiheesta:

Tässä ovat Miss Suomi -finalistitHe ovat Miss Suomi -kilpailun semifinalistit – mukana Maajussille morsian -tähti!Tutustu Miss Suomi -semifinalisteihin – mukana Mikko Alatalon lapsenlapsi, transnainen, Rantabaari-sarjan näyttelijä...Huippumalli haussa -mallikokelaat julki – tässä he ovat!Tässä ovat vuoden 2022 Miss Suomi -semifinalistitTv-kasvo Sergey Hilman on kääntänyt elämänsä vaikeimmat kokemukset voitoksi – elää nyt luksuselämää matkustellen ja uraa luoden: "Alku Suomessa oli haastava"

Tuoreimmat aiheesta

Miss Suomi
  • 27.12.202518:07
    Sarah Dzafce

    Aikuisviihdekuvia ja muutto Yhdysvaltoihin – lue kohutut missiskandaalit

  • 22.12.202512:01
    Seurapiirit

    Tiia Aalto ja Medya Elek: Ero!

  • 17.12.202517:22
    Finnair

    Somessa leviää Finnairin vanha arveluttava mainos aasialaishahmosta – "Emme tekisi enää tänä päivänä"

  • 17.12.202514:15
    Petteri Orpo

    MTV analysoi Orpon anteeksipyyntöä – "Tuntuu pyytävän anteeksi omaa saamattomuuttaan aiemmissa rasismikohuissa"

  • 17.12.202511:32
    Sita Salminen

    Sita Salminen avaa kokemaansa rasismia – jakaa saamiaan karuja viestejä