Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

McDonald’s jakaa Happy Mealin mukana VR-laseja

Julkaistu 03.03.2016 00:55
Toimittajan kuva

Janne Laakso

janne.laakso@mobiili.fi

LaaksonJanne

Ruotsin McDonald’s toimii edelläkävijänä maailmanlaajuisen pikaruokajätin hauskassa kokeilussa. Ruotsalaiskoululaisten hiihtolomaa juhlistaakseen McDonald’s jakaa kahtena viikonloppuna Happy Meal -lastenaterioita pahvipakkauksessa, josta voi taitella älypuhelimelle soveltuvat virtuaalitodellisuuslasit.

Yhteensä 3500 kappaletta Happy Goggles -laseja jaetaan kahden maaliskuun viikonlopun aikana 14 McDonald’s-ravintolassa Ruotsissa. Happy Meal -aterian pahvipakkaus taitellaan ensin auki ja sen jälkeen uuteen muotoon VR-laseiksi. Sitten vain linssit paikoilleen ja älypuhelin sisään, ja paketti on valmis virtuaalitodellisuusiloitteluun. Laseja voi käyttää minkä tahansa VR-sovellusten kanssa, mutta McDonald’s on myös kehittänyt suunnitellun tarkoitetun laskettelupelin, jonka tarkoitus on muistuttaa hiihtolomaa viettäviä lapsia turvallisuudesta laskettelurinteissä.

Happy Goggles -laseja jaetaan rajoitettu erä, vain kahtena viikonloppuna ja vain tietyissä Ruotsin McDonald’s-ravintoloissa. Kyseessä on kuitenkin maailmanlaajuisesti ensimmäinen kokeiluerä, eli mikäli lasit saavuttavat riittävästi suosiota, tullaan kampanjaa mahdollisesti laajentamaan myös muihin maihin.

Lisää aiheesta:

Facebookin kameraan uutta – pian voit piirtää täydennetyssä todellisuudessaSnapchat-kameralasit tulivat myyntiin myös Suomeen - onko tässä kesän hittituote?Pizzatilaus älytennareilla – onko Pizza Hutin ideassa mitään järkeä?Tulevaisuus on täällä! – Intiassa kännykkään voi ottaa virtaa jopa pikaruoka-annoksestaGooglen salaiset älylasit tupsahtivat verkkomyyntiinVideo: Nainen näkee ensimmäistä kertaa vuosiin – apuna vain sovellus ja Googlen "pahvilasit"
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen19:03
    Slush

    "Tekoälyn ympärillä on tiettyä kuplaa, mutta…" – nämä ovat pankin mielestä Slushin kuumimmat alat

  • Eilen05:00
    Ukrainan sota

    Ukraina hyökkäsi Venäjän eliittiyksikön tukikohtaan

  • ke23:45
    Tekoäly

    Nvidian tulos julki – ennätyksellinen liikevaihto

  • ke13:06
    Verkkohuijaukset

    Saitko viestin "Elisalta"? Tällaisista huijauksista raportoidaan nyt

  • ke06:27
    Suomi

    Datakeskushurmos jyllää, mutta mitkä ovat todelliset hyödyt? Tutkijalta varoituksen sana