Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hämmentävä rikossarja Helsingissä – sarjasylkijä piinaa naisia: Sylkee päälle yllättäen

Ydinkeskustassa sylkemistapauksia on tullut poliisin tietoon kaksi: 16. lokakuuta naista päin syljettiin Mannerheimintiellä Sokoksen luona ja 30. lokakuuta Stockmannilla.
Ydinkeskustassa sylkemistapauksia on tullut poliisin tietoon kaksi: 16. lokakuuta naista päin syljettiin Mannerheimintiellä Sokoksen luona ja 30. lokakuuta Stockmannilla.Lehtikuva
Julkaistu 06.11.2019 16:05

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Helsingin poliisin tietoon on tullut kaikkiaan 12 kappaletta tahallisia sylkemistapauksia.

Tuntomerkkien mukaan sylkijä on pitkä ja hoikka, noin 30-vuotias kantasuomalainen mies. Osassa on puhuttu pipopäisestä miehestä, osassa rastatukasta.

Kaikki uhrit ovat naisia, eivätkä he ole tiettävästi tunteneet niin sanottua sarjasylkijää etukäteen.

Tapauksia on tullut poliisin tietoon lokakuun kahden viimeisen viikon aikana. Suurin osa on Alppilan, Kallion ja Sörnäisten kulmilta, mutta myös Vallilassa, Länsi-Pasilassa ja ydinkeskustassa on sylkäisty ennalta arvaamatta päin.

Tuntomerkkien perusteella epäiltyjä on yksi, mahdollisesti kaksi. Uhrien kuvailujen mukaan sylkeminen on tapahtunut yllättäen.

MTV Uutisten tietojen mukaan sylkemistapauksia on muitakin. Kaikki uhrit eivät ole tehneet rikosilmoitusta.

Lisää aiheesta:

Kallion suurille veriroiskeille selitys: Kadulla makasi verinen mies – Helsingin poliisi tutkii tapon yrityksenä
Poliisi uskoo napanneensa Helsingissä naisia piinanneen "sarjasylkijän" – rikosnimikkeitä on useita
IL: Poliisi otti kiinni Helsingissä riehuneen "koronasylkijän" – uhkaili koronalla ja räki kasvoihin viisivuotiasta tyttöäkin
Sarjasylkijöitä voi olla Helsingissä useampiakin, uhreiksi joutunut useita naisia – poliisilta painokas viesti: "Lopettakaa nyt hyvänen aika"
Liikkuuko Helsingin Kalliossa vihainen rastapäinen sarjasylkijä? Poliisi tutkii aggressiivisen miehen tekoa pahoinpitelynä
Poliisi varoittaa häikäilemättömistä koruvarkaista Helsingissä: Kysyvät iäkkäiltä ihmisiltä tietä ja halaavat – nappaavat samalla arvokorut vanhusten yltä
RikosHelsinkiPoliisiKunnianloukkaus

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 07:31
    Väkivaltarikokset

    Helsingissä epäilty väkivaltarikos – yksi loukkaantunut

  • Eilen23:08
    Väkivalta

    Silminnäkijä STT:lle: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut asiaan

  • Eilen21:57
    Ampumatapaukset

    Haminassa mahdollisesti ammuskeltu ravintolassa

  • Eilen16:29
    Rikosepäilyt

    Nuori mies kuoli, auto ajoi päälle Heinolassa – uhri ja epäilty olivat juuri asioineet grillikioskilla

  • Eilen16:00
    Väkivaltarikokset

    Timo Vornanen valittaa tuomiostaan – kommentoi myös jatkoaan kansanedustajana