Hämmentävä rikossarja Helsingissä – sarjasylkijä piinaa naisia: Sylkee päälle yllättäen
Helsingin poliisin tietoon on tullut kaikkiaan 12 kappaletta tahallisia sylkemistapauksia.
Tuntomerkkien mukaan sylkijä on pitkä ja hoikka, noin 30-vuotias kantasuomalainen mies. Osassa on puhuttu pipopäisestä miehestä, osassa rastatukasta.
Kaikki uhrit ovat naisia, eivätkä he ole tiettävästi tunteneet niin sanottua sarjasylkijää etukäteen.
Tapauksia on tullut poliisin tietoon lokakuun kahden viimeisen viikon aikana. Suurin osa on Alppilan, Kallion ja Sörnäisten kulmilta, mutta myös Vallilassa, Länsi-Pasilassa ja ydinkeskustassa on sylkäisty ennalta arvaamatta päin.
Tuntomerkkien perusteella epäiltyjä on yksi, mahdollisesti kaksi. Uhrien kuvailujen mukaan sylkeminen on tapahtunut yllättäen.
MTV Uutisten tietojen mukaan sylkemistapauksia on muitakin. Kaikki uhrit eivät ole tehneet rikosilmoitusta.
Uusimmat
-
12:15
Aleksandr Bolshunovin törttöily etenee FISin kurinpitäjän käsittelyyn – tätä sääntöä venäläistähti rikkoi
-
12:01
Elizabeth Hurleyn, 55, seuraajat ylistävät rohkeaan otosta – paljastavan kuvan otti näyttelijän 80-vuotias äiti
-
11:57
Suostuisitko koronatestiin peräaukostasi? Näin toimitaan jo Kiinassa – lääkärin mukaan virus elää kauemmin anuksessa: "Pelotti, että hoitaja unohtaa vaihtaa näytepuikon"
-
11:55
"On se ihme, mikä määrä jää hyödyntämättä" – Ekin havainto K-kauppansa appelsiinimehukoneella johti uuteen tuoteinnovaatioon
-
11:54
Tuore päätös poistaa epäilyksen – hiihdon maailmancupin lopusta tehtiin ratkaisu
-
11:52
Suomessa todettu 496 uutta koronavirustapausta – tammikuun toistaiseksi korkein lukema
-
11:41
Maria Huntington räväytti harjoituskauden keskellä – kertoi ylpeänä uudesta hankkeesta
-
11:11
Koskelan henkirikoksen esitutkinta valmistui, motiivi selvillä – samalla paljastui läjä muitakin uhriin kohdistuneita rikoksia: "Tekoja voidaan pitää sadistisina"
-
11:01
Ricky Martinin räväkkä partatyyli sekoitti somen – laulajaa verrataan tuttuun hahmoon
-
10:59
Translain uudistus etenee eduskunnassa tällä vaalikaudella
-
10:53
Ammattikorkeakoulun opiskelijat saivat käyttöönsä yliopistolaisten terveyspalvelut, seurasi kaaos – puhelinjärjestelmä ruuhkautui ja chattibottikin suljettiin
-
10:33
Suomalainen pikkukunta julkaisi hakemuksensa vuoden 2032 olympiaisännäksi – hakemuksen takaa paljastuu vakava huoli
-
10:27
SJK hankki vahvistuksen Argentiinan pääsarjasta – "Isot odotukset"
-
10:25
Autoliike: Nämä autot myydään Suomessa loppuun toukokuuhun mennessä
-
10:18
Nordea ennustaa Suomelle OP:n tapaan kolmen prosentin talouskasvua tänä vuonna – kaikki riippuu rokotusten onnistumisesta
-
10:17
Valmentaja pidätetty epäiltynä 11-vuotiaan tytön raiskauksesta Kreikassa – halusi mennä tämän kanssa naimisiin
-
10:16
Kesätyöpaikkoja oli viime vuonna jopa 50 000 vähemmän – miten käy tänä kesänä? "Katseet menevät maan hallitukseen"
-
10:11
Maahanmuuttovirasto: Suomessa ennätysmäärä ihmiskaupan uhreja, valtaosa pakkotyöhön joutuneita
-
10:10
Joka kolmas sote-työntekijä pelkäsi terveytensä puolesta työssään koronan vuoksi – kaksi kolmesta alan nuoresta työntekijästä ei ole palautunut työtaakastaan
-
10:02
Yliopistojen tavoitteena on järjestää pääsykokeet fyysisesti
-
Lataa lisää