Pirkanmaan käräjäoikeus on tuominnut viisikymppisen naisen kahdentoista ja puolen vuoden vankeuteen useista törkeistä huumausainerikoksista.
Käräjäoikeuden mukaan pitkän tuomion saanut nainen hankki ja välitti suuria määriä alfa-PVP-huumausainetta, joka tunnetaan myös peukkuna.
Oikeus määräsi naisen menettämään rikoshyötynä valtiolle yhteensä lähes 190 000 euroa.
Päätekijän lisäksi oikeus tuomitsi 11 muuta ihmistä eripituisiin vankeusrangaistuksiin. Kolme vankeustuomioista on ehdollisia.
Rikokset tapahtuivat vuosina 2023–2025 pääosin eri puolilla Pirkanmaata, muun muassa Tampereella, Orivedellä, Vesilahdessa ja Akaassa. Huumeita hankittiin myös pääkaupunkiseudulta ja muualta Uudeltamaalta.
Pirkanmaan käräjäoikeus antoi tuomion perjantaina.
Lue myös: Pahamaineista "peukkua" pistetään Helsingissä jo enemmän kuin amfetamiinia
Yleistynyt muuntohuume
Rikoskokonaisuudessa pääasiallinen kauppatavara oli alfa-PVP, jota välitettiin kymmenientuhansien käyttöannosten edestä. Muiden huumeiden osuus oli pienehkö.
Alfa-PVP on muuntohuume, jonka käyttö on viime aikoina yleistynyt Suomessakin. Sen vaikuttavaa ainesosaa esiintyy luonnossa khat-kasvissa.
Maailmalla alfa-PVP:n käyttöön on liittynyt lukuisia sairaalahoitoa vaatineita myrkytyksiä ja myös kuolemantapauksia.
Käräjäoikeus toteaa tuomiossa, että Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen THL:n ja Suomen Lähi-idän instituutin Fimen lausuntojen mukaan alfa-PVP on vaarallisuutensa ja käyttötapojensa osalta rinnastettavissa lähinnä amfetamiiniin, metamfetamiiniin ja metyleenidioksipyrovaleroniin.
