Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hallitus tiedottaa kahdeksalta rajapäätöksistään – tietoja odotettiin jo eilen, mutta kokous venyi pitkälle iltaan

18:44Hallitus neuvottelee rajaliikennettä koskevista päätöksistä – pääministeri Marin mukana etäyhteydelläHallitus on neuvotellut rajaliikennettä koskevista rajoituksista – näin ministerit kommetoivat tilannetta eilen neuvottelujen alkaessa
Julkaistu 19.08.2020 05:12

MTV UUTISET – STT

Hallituksen on määrä kertoa rajapäätöksistään kello kahdeksalta aamulla, kertoo valtioneuvoston kanslia. Ennakkoon odotettiin, että tuoreista rajapäätöksistä olisi kerrottu jo eilen.

Tiedotustilaisuuteen osallistuvat sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) ja liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka (sd.). Lisäksi paikalla ovat myös muun muassa Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin, sosiaali- ja terveysministeriön ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) edustajat.

Hallitus aloitti asiaa koskevat neuvottelut Helsingin Säätytalolla viiden aikaan tiistaina, ja kokous venyi pitkälle iltaan. STT:n tietojen mukaan neuvotteluissa käytiin myös perusteellisesti läpi epidemiatilannetta sekä käsiteltiin koronatestauksen tilaa.

Skopjen-lentojen lopettamista valmistellaan virkamiespäätöksenä

Ministeri Harakka kertoi jo aiemmin tiistaina, että Traficom valmistelee Skopjen-lentojen lopettamista virkapäätöksenä.Harakan mukaan Traficom kertoo asiasta itsenäisesti saatuaan valmistelun tehtyä. Harakan mukaan päätöksen tekemistä varten on selvitetty useita mahdollisuuksia. Myös oikeuskansleri Tuomas Pöystiä on kuultu asiasta.

– On todettu, että Liikenne- ja viestintävirasto Traficomilla on toimivalta sillä edellytyksellä, että se saa sosiaali- ja terveydenhuollon viranomaisilta ja mahdollisesti myös rajaviranomaisilta lausunnon, jonka pohjalta voi edetä. Tämä työ on nyt täydessä käynnissä, Harakka sanoi.

Harakka ilmoitti maanantaina tuovansa hallituksen neuvotteluun esityksen siitä, että Turun ja Skopjen väliset lennot katkaistaisiin väliaikaisesti. Hänen mukaansa viimeinen lento voisi saapua lauantaina 29. elokuuta.

Maanantaihin mennessä Pohjois-Makedonian pääkaupungista Skopjesta Suomeen tulleista matkustajista 41:llä on todettu koronatartunta.

Ohisalo: Euroopan tiukin säännös

Sisäministeri Ohisalo kertoi saapuessaan tiistain kokoukseen, että hallitus pitää kiinni aiemmasta rajasta matkustusrajoitusten määrittelylle. Matkustamisen riskirajana on käytetty 8–10:tä koronatapausta 100 000 asukasta kohden kahden viikon aikana.

– Muistutan, että tämä on Euroopan tiukin säännös. Edelleen Suomen tautitilanne on Euroopan parhaita, ja olemme tehneet aika tiukkoja toimia, Ohisalo sanoi.

Lisää aiheesta:

Krista Kiuru: Rajaliikenteeseen tehdään kiristyksiä – "Tämä on kiireellinen asia"Laki matkailun avaamisesta valmistumassa hädin tuskin jouluksi – "Lapin matkailuelinkeino vaatii nopeasti selkeitä päätöksiä"Ministeri Harakka: Skopjen koronalennot voivat loppua jo reilun viikon kuluttua – "Työ on täydessä käynnissä"MTV Uutisten tiedot: Uusia maita mahdollisesti matkustusrajoitusten piiriin – hallitus vääntää koronatilanteesta Säätytalossa Ohisalo Ylellä: Hallituksessa on keskusteltu Skopjen lentoliikenneyhteyden keskeyttämisestä Hallituksen neuvottelut koronarajoituksista jatkuvat Säätytalolla – sisäministeri Ohisalo muistuttaa Suomen olevan yhä kahden metrin turvavälin maa
KoronavirusHallitusMatkailuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella