Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Hallitus antoi uudet matkustusrajoitukset: Ensi viikolla matkustusta kiristetään jälleen Ruotsiin ja Viroon

Esko Jämsä
Julkaistu 24.09.2020 14:05(Päivitetty 24.09.2020 14:18)
Toimittajan kuva

Tea Manninen

tea.manninen@mtv.fi

Valtioneuvosto on päättänyt uusista maahantulon rajoituksista, jotka tulevat voimaan ensi viikon maanantaina 28. syyskuuta. 

Maahantulon rajoitukset otetaan uudestaan käyttöön Suomen ja Islannin, Norjan, Ruotsin, Saksan, Slovakian ja Viron välisessä liikenteessä sekä Georgian, Kanadan ja Tunisian asukkaille, jotka matkustavat kotimaastaan Suomeen, valtioneuvoston tiedotteessa kerrotaan. 

Rajoitukset poistuvat San Marinosta Suomeen saapuvasta liikenteestä.

Sisärajaliikenteen uudet rajoitukset

Ensi viikosta alkaen maahantuloa Suomeen ei rajoiteta Kyprokselta, Latviasta, Liettuasta, Liechtensteinista, Puolasta, San Marinosta ja Vatikaanista.

Nyt tehdyn päätöksen myötä maahantulon rajoitukset ovat sisärajaliikenteessä voimassa 28. syyskuuta alkaen Suomen ja Alankomaiden, Belgian, Espanjan, Islannin, Italian, Itävallan, Kreikan, Luxemburgin, Maltan, Norjan, Portugalin, Ranskan, Ruotsin, Saksan, Slovakian, Slovenian, Sveitsin, Tanskan, Tšekin, Unkarin ja Viron välisessä liikenteessä tiettyjä poikkeuksia lukuun ottamatta.

Lue myös: THL antoi maskisuosituksen julkisiin sisätiloihin ja yleisötilaisuuksiin – Koronavirusepidemian kiihtymisestä nähtävissä useita merkkejä: "Kyllä virus käyttää jokaisen mahdollisuuden leviämiseen"

Päivittäinen liikenne Suomen, Ruotsin ja Norjan välisellä maarajalla rajayhteisöjen välillä on edelleen mahdollista. Lisäksi maanantaista 28. syyskuuta alkaen Suomessa voi käydä työssä Ruotsista ja Virosta ilman omaehtoista 14 vuorokauden karanteenia tai testauksia. Myöskään huvialusliikennettä EU- ja Schengen-maista Suomeen ei rajoiteta. 

Ulkorajaliikenteen rajoitukset

28.9. alkaen ulkorajaliikenteessä maahantulon rajoitukset on poistettu Vatikaanista, San Marinosta ja Kyprokselta Suomeen saapuvassa liikenteessä sekä Suomen ja Australian, Japanin, Ruandan, Etelä-Korean, Thaimaan, Uuden-Seelannin ja Uruguayn välisessä liikenteessä näiden maiden asukkaiden osalta. 

Näistä maista voi tulla Suomeen työmatkalle tai muusta välttämättömästä syystä: Andorra, Bulgaria, Irlanti, Kroatia, Monaco, Romania, ja Yhdistynyt Kuningaskunta. Maahantulijoille suositellaan 14 vuorokauden omaehtoista karanteenia.

Lue myös: Tutkijatohtori: Koronan huolestuttavat tartuntamäärät enne tulevasta – nämä kolme toimepidettä pitäisi tehdä heti: "Ei se ole tilastopiikki"

Valtioneuvosto kertoo, että tästä lähtien maalistaus voi muuttua aina viikoittaisen tarkastelun myötä. Maahantulon rajoitusten muutokset tehdään Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) asiantuntija-arvion perusteella kunkin maanantain tietojen perusteella. Raja-arvoa 25 uutta tautitapausta 100 000:ta henkilöä kohden edellisen 14 päivän aikana sovelletaan EU- ja Schengen-maihin sekä EU-neuvoston määrittelemiin ns. vihreän listan maihin. Mahdollisista muutoksista päätetään torstaisin valtioneuvoston istunnossa.

Lokakuussa voimaan tulevat terveystoimet

Tiedotteessa kerrotaan, että Suomi ottaa lokakuun alusta lähtien käyttöön myös uusia matkustamiseen liittyviä terveysturvatoimia, joiden tarkoituksena on helpottaa erityisesti työmatkaliikennettä.

1. lokakuuta alkaen suositellaan kahta vapaaehtoista koronatestiä sellaisille matkustajille, jotka tulevat Suomeen korkeamman koronailmaantuvuuden maista, joista maahantuloa rajoitetaan Suomessa. Poikkeuksena ovat Ruotsin ja Viron työmatkaliikenne sekä Suomen, Ruotsin ja Norjan rajayhteisöjen liikenne.

Vapaaehtoisten koronatestien avulla maahantulija voi lyhentää suositeltua 14 vuorokauden omaehtoista karanteeniaan. 

Korkeamman ilmaantuvuuden maasta palatessaan Suomessa asuva voisi halutessaan lyhentää 14 vuorokauden omaehtoista karanteenia siten, että hakeutuu koronatestiin heti Suomeen saavuttuaan lentokentällä tai satamassa ja toiseen testiin kotipaikkakunnalla aikaisintaan 72 tunnin jälkeen ensimmäisen testin ottamisesta. 

Lue myös: Aurinkomatkoille talvinen kohde, jossa aurinko ei taatusti paista: Matkatoimisto aloittaa kotimaan pakettimatkat Lappiin ja Rukalle, tavoitteena tuhansia kotimaan matkailijoita

Muille maahantulijoille suositellaan ensimmäistä koronatestiä enintään 72 tuntia ennen Suomeen saapumista, ja toiseen koronatestiin tulisi mennä aikaisintaan 72 tuntia Suomeen saapumisen jälkeen.

Toisen testin tulokseen saakka maahan saapujan tulisi olla omaehtoisessa karanteenissa majapaikassaan. Omaehtoinen karanteeni päättyy, jos testitulos on negatiivinen.

Jos matkustaja oleskelee Suomessa alle kolme vuorokautta, hänen ei tarvitse olla karanteenissa eikä mennä toiseen koronatestiin. 

Korjattu juttua kello 17.25: Maanantaista 28.9. alkaen Suomessa voi käydä työssä Ruotsista ja Virosta ilman omaehtoista 14 vuorokauden karanteenia tai testauksia. Myöskään huvialusliikennettä EU- ja Schengen-maista Suomeen ei rajoiteta. Jutussa oli aiemmin mainittu, että kyseinen muutos olisi voimassa torstaista 1. lokakuuta alkaen.

MatkailuKoronavirusUlkomaatTurismiKotimaa
Toimittajan kuva
Tea Manninen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Puutiaisaivotulehdus yleistyy – näille alueille punkkirokotusohjelma laajeneeAasiassa varaudutaan tappavan viruksen leviämiseen – ei rokotetta eikä lääkettäHallituksen esitys määräaikaisuuksien helpottamisesta etenee – nuoret naiset voivat joutua kärsijöiksiYhdysvalloissa jyllää nyt tauti, joka huolestuttaa myös Suomessa – lapset erityisessä vaarassaTämä kaikki muuttuu tänä vuonnaTämä kaapelivauriosta tiedetään nyt

Tuoreimmat aiheesta

Matkailu
  • to20:39
    Airbnb

    Lyhytvuokraus repii Rovaniemeä – ääripäät taistelevat keskenään

  • to16:01
    Lento-onnettomuudet

    Matkustajakone pudonnut Kolumbiassa

  • to14:42
    Avaruus

    Poikkeuksellisen iso romu putoamassa taivaalta – voi vaikuttaa lentoliikenteeseen

  • 21.1.13:58
    Henkirikokset

    Tällaisista rikoksista Tampereen hotellimurhasta epäilty mies on aiemmin tuomittu

  • 20.1.05:13
    Iran

    Lufthansa pitää lennot Iranin Teheraniin keskeytettynä maaliskuun lopulle