Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hallituksessa vaihtuu tänään kaksi ministeriä

Kaksi ministeriä vaihtuu tänään hallituksessa.
Kaksi ministeriä vaihtuu tänään hallituksessa.Lehtikuva
Julkaistu 13.06.2025 07:22

MTV UUTISET – STT

Ministerivaihdokset tapahtuvat tänään aamupäivällä.

Hallituksen elinkeinoministeri ja liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri vaihtuvat tänään. 

Elinkeinoministeri Wille Rydman (ps.) vapautetaan tehtävästään, ja hänen tilalleen ministeriksi nousee kansanedustaja Sakari Puisto (ps.).

Puisto valittiin perussuomalaisten kansanedustajaksi Pirkanmaan vaalipiiristä vuonna 2019. 

Hän on toiminut viime aikoina eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtajana. Hän on opiskellut luonnontieteitä Britanniassa Cambridgen yliopistossa ja valmistunut sieltä filosofian tohtoriksi fysiikasta.

Liikunta-, urheilu- ja nuorisoministerinä aloittaa yrittäjä ja entinen pikaluistelija Mika Poutala (kd.). Poutala korvaa aiemmin tehtävässä toimineen Sandra Bergqvistin (r.).

Poutala edusti Suomea olympialaisissa vuosina 2006, 2010, 2014 ja 2018. Toukokuussa 2018 Poutala kertoi lopettavansa luistelu-uransa perhesyiden vuoksi.

Vuoden 2021 kuntavaaleissa Poutala valittiin kristillisdemokraattien ehdokkaana Espoon kaupunginvaltuustoon. Eduskuntaan hän nousi vuoden 2023 eduskuntavaaleissa Uudeltamaalta.

Hallituspuolueet olivat sopineet ministerisalkkujen kierrätyksestä jo aiemmin.

Ministerivaihdokset tapahtuvat aamupäivällä yhdeltätoista alkavassa presidentti Alexander Stubbin esittelyssä valtioneuvoston linnassa. 

Esittelyn jälkeen uudet ministerit Puisto ja Poutala muun muassa vannovat virkavalan ja antavat tuomarinvakuutuksen

Lisää aiheesta:

Matias Marttinen on uusi työministeriRkp antaa yhden salkun kristillisdemokraateille, Mika Poutala nousee ministeriksi – väläyttää jo uudistusta kutsuntoihin liittyenTohtorista telinemieheen: Orpon hallitus on sekoitus sähikäisiä ja asiapoliitikkoja – yksi heistä "menee vaikka ampiaispesään, eikä välitä paskaakaan"Nämä poliitikot ovat vahvoilla Orpon hallituksen ministereiksi – "Kokoomuksessa moni pettyy" Vihreät vaihtoivat ministereitä Maria Ohisalon jäädessä perhevapaalle – katso tuoreen ympäristöministerin ja sisäministerin puheetAnnika Saarikko jää äitiyslomalle – luovuttaa tiede- ja kulttuuriministerin salkun Hanna Kososelle
PolitiikkaHallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 07:30
    Matti Vanhanen

    Pyöreitä vuosia täyttävällä Matti Vanhasella on sanansa sanottavana Orpon hallituksesta: "Väärään aikaan"

  • 05:22
    Antti Lindtman

    USU: Lindtman ja Purra puheenjohtajien aatelia

  • Eilen19:59
    Donald Trump

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • Eilen17:30
    Sanna Marin

    Marin: Menin sanattomaksi Niinistön teosta – nyt vastaa Niinistö

  • Eilen11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta