Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Häkkänen: Trump on tosissaan Venäjän suhteen – muutos suhtautumisessa tapahtunut kesällä

2:29Häkkänen: Trump on tosissaan Venäjää kohtaan asettamiensa vaatimusten kanssaHäkkänen: Trump on tosissaan Venäjää kohtaan asettamiensa vaatimusten kanssa.
Julkaistu 06.08.2025 18:25
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) sanoo Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin olevan tosissaan Venäjää kohtaan asettamiensa vaatimusten kanssa.

Trump on uhannut Venäjää ja venäläistä öljyä ostavia maita tulleilla ja pakotteilla, ellei Venäjä saa perjantaihin mennessä aikaiseksi tulitaukoa Ukrainassa. 

– Jos takaraja menee umpeen, niin silloin pitää tulla kovia sanktioita. Se viime kädessä osoittaa Venäjälle, että sota pitää lopettaa,  puolustusministeri Antti Häkkänen sanoo MTV Uutisten haastattelussa Luuemäellä Kotkaniemi-foorumissa.

Häkkänen uskoo, että Trump on uhkauksiensa kanssa tosissaan. Trumpin puheet Venäjää kohtaan vaikuttavat koventuneen viime aikoina, mistä Häkkänen sanoo nähneensä viitteitä myös kesäkuun Nato-huippukokouksessa.

– Keväällä Trump ajatteli, että kannusteilla ja porkkanalla Venäjä ryhtyisi rauhaan, mutta on selvää, että Putinilla on imperialistiset laajentumishalut. Ääni kellossa on nyt selvästi realistisempaan suuntaan, Häkkänen sanoo.

"Isoin ongelma on Venäjä"

Myös ulkopoliittisen instituurin johtaja Hiski Haukkala arvioi Trumpin muuttaneen suhtautumistaan Venäjää kohtaan viime kuukausina. Myös Haukkala uskoo Trumpin toteuttavan ainakin osan uhkauksistaan, ellei Venäjä osoita pyrkimyksiä rauhaan. 

– Trump on viimeisten puolen vuoden aikana ymmärtänyt, että isoin ongelma tässä tilanteessa (Ukrainan sodassa) on Venäjä. Tätä Trumpin ulostulot ja pyrkimykset mielestäni heijastavat.

Täysimääräisesti toteutuessaan Trumpin väläyttämät sadan prosentin tullit venäläistä öljyä ostaville maille, sekä taloudelliset pakotteet Venäjää kohtaan olisivat erittäin merkittäviä, ja heikentäisivät Venäjän kykyä jatkaa sotaa Ukrainassa, Haukkala sanoo. 

Trumpin muuttunut suhtautuminen Putinia kohtaan voisi samalla muuttaa myös Ukrainan sodan asetelmia.

– Olisin aika varovainen ajattelemaan, että Ukrainan rauha on nyt jotenkin käsillä. Mutta on mahdollista, että tässä siirrytään tilanteeseen, jossa Trumpin Yhdysvallat identifioi Venäjän selkeämmin osaksi ongelmaa, ja alkaa lisätä suoraa painetta Venäjäa kohtaan. Sama aikaansaaden uudenlaisen asetelman sodassa ja diplomaattisessa tilanteessa.

Lue myös: Toteuttaako Trump tulliuhkauksensa Venäjää kohtaan? 

Lisää aiheesta:

Toteuttaako Trump tulliuhkauksensa Venäjää kohtaan? "Ei siitä mitkään paratiisin ovet aukea"Miksi Trump käänsi kelkkansa Putinin suhteen? "Hän vain ilmaisee ärtymyksensä tällä tavalla"Asiantuntija yhdistää Trumpin 50 päivän aikarajan Putinin Kiinan-vierailuun – "Ei se varmaankaan ole ihan hatusta vedetty"Asiantuntija Trumpin tulliuhkailuista Putinille: "Edustavat kovempaa retoriikkaa"Täyttyikö Trumpin mitta Putiniin? Tämä käänteestä tiedetäänAsiantuntija näkee yhden syyn Trumpin täyskäännökselle: "Mitä Venäjä ei ole valmis sopimaan?"
Antti HäkkänenDonald TrumpYhdysvallatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Antti Häkkänen
  • Eilen17:10
    Dronet

    Ei muuri vaan kilpi – asiantuntija kertoo, kuinka Suomi voi torjua drooneja

  • Eilen15:24
    EU

    Kubilius: Venäjä testaa EU:ta ja Natoa – Häkkänen vaatii nopeita toimia

  • to18:56
    Itäraja

    Häkkänen ei kiistä väitettä itärajan ylittäneistä sotilaista: "Erityisen kontrollin piirissä olevia henkilöitä"

  • 20.9.17:53
    Dronet

    Venäjällä ja Natolla on ilmatorjunnassa yhteinen ongelma

  • 20.9.14:27
    Ilmatilaloukkaus

    Puolustusministeri Venäjästä: Holtitonta sotilaallista käyttäytymistä – Euroopan pitää tehdä nyt kaksi asiaa