Presidenttiehdokkaista eniten media-näkyvyyttä ovat saaneet Pekka Haavisto ja Alexander Stubb.
Tämä käy ilmi mediaseuranta- ja analyysitoimisto Retrieverin lähes 4 kuukautta kestäneestä seurannasta. Haavisto ja Stubb keräsivät yli 4 000 mainintaa kotimaisessa toimituksellisessa mediassa.
Kolmantena media-julkisuudessa oli Jussi Halla-Aho, neljäntenä Mika Aaltola ja viidentenä Olli Rehn.
Pekka Haavisto keräsi mediamainintoja lähes kaksi kertaa enemmän kuin listan viimeinen, Hjallis Harkimo. Retrieverin media-analyytikko Pilvi Bisi kertoo MTV Uutisten haastattelussa, että tilanteeseen liittyy kaksi keskeistä tekijää:
– Ensinnäkin Haavisto on ollut jo pitkään gallup-tulosten kärjessä ja sitä kautta hän on toki kiinnostava hahmo. Tämän lisäksi häntä verrataan mediassa paljon muihin ehdokkaisiin. Myöskin hänen ministeritaustastaan on todennäkäisesti etua. Hän on tuoreeltaan ollut ulkoministerinä, joten hänen kantansa ulkopoliittisiin kysymyksiin kiinnostavat.
Lue myös: Kuka presidenttiehdokas on näkynyt eniten mediassa? Katso listaus tästä
Bisin mukaan ehdokkaiden saamassa julkisuudessa on eroja myös ajallisesti tarkasteltuna:
