Omakotitalorakentajat haluavat nyt kompakteja taloja. Katsastimme noin 200-neliöiset, modernit talopaketit, joissa asutaan kahdessa kerroksessa.
Avaraa ja intiimiä
Valo 188: 6 h + k, kerrosala yhteensä 217 neliötä, Herrala-Talot
Kutsujen järjestäjä kiittää alakerran tilajakoa ja avaraa tervetuloaulaa. Olohuoneen ja ruokailutilan seinän kokoiset ikkunat saavat olohuoneen jatkumaan aina puutarhaan asti. Valossa on ajateltu myös arjen käytännöllisyyttä. Pariovellinen työhuone on sijoitettu kätevästi olohuoneen yhteyteen, missä se lisää ilmavuutta mutta toisaalta tarjoaa rauhaa sitä kaipaavalle.
Kiinnostuitko?
Valoon voit käydä tutustumassa Valkeakosken asuntomessuilla. Messutalossa on panostettu erityisesti sisäilman laatuun valitsemalla rakennusmateriaaleiksi uudenlaisia puhtaana pysyviä ja helposti puhdistettavia kovia pintoja sekä likaa ja kosteutta hylkiviä tekstiilejä. Talon erikoisuus on Uponorin uusi lattianviilennys, joka toimii yhdessä lattialämmitysjärjestelmän kanssa.



