Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Greenpeace jatkaa protestiaan jäänmurtajan mastossa

Lehtikuva
Julkaistu 07.06.2016 11:21

MTV UUTISET

Greenpeacen aktivistit ovat yhä jäänmurtaja Otson mastossa Helsingin Katajanokalla.

Arctia Oy:n viestintäpäällikkö Eero Hokkanen kertoo MTV Uutisille, että aamulla ennen seitsemää mastoon kivunneet kolme aktivistia ovat yhä paikoillaan.

Aktivistit vaativat, ettei suomalaisten jäänmurtajien anneta osallistua toimintaan, joka on ristiriidassa Suomen kansainvälisten ilmastositoumusten kanssa. Otson on määrä osallistua arktisen öljyn etsintään Grönlannin koillispuolella. Sen on määrä osallistua jäänmurtamiseen seismisten tutkimusten takia. Aktivistit kiipesivät mastoon ennen aamu seitsemää.

– Ikävää, että he ovat tällä tavoin päättäneet ilmaista mieltään. Tämä on meidän mielestämme vaarallinen ja turvaton keino, Hokkanen sanoo.  

Yhteensä jäänmurtajatukikohdan alueelle Helsingin Katajanokalle tuli viisi aktivistia. Satama-alueelle ilman lupaa meneminen on kiellettyä ja vartija soitti poliisit. Poliisit ovat olleet selvittämässä tilannetta aamusta lähtien.

Arctian mukaan mastossa oleminen on vaarallista.

– Tämä on heille itselleen kuin meriturvallisuudelle vaarallista. Mastossa on korkeajännitteisiä laitteita ja muuta kalustoa. Mastoa ei ole suunniteltu siihen, että siellä olisi ihmisiä, jotka eivät näitä laitteita tunne

Hokkanen muistuttaa, että jäänmurtajatukikohta on kansainvälisen ISPS-säännöstön mukainen satama.

– Tällöin turva-alueelle tunkeutuminen ja siellä oleminen on kielletty.

Lisää aiheesta:

Greta Thunbergin laivan signaalia häiriköidään – lehdistöpäällikkö MTV:lle: "Meitä ei pelotella"Estlink 2 -kaapelin luona sahaa nyt pienen afrikkalaisvaltion öljytankkeri – näin se selitti toimintaansa merivartiostolleGreenpeacen mielenilmaus Torniossa on päättynyt – järjestö oli estänyt kaasutankkerin rantautumisen Öljyjätti Shell on hakenut poikkeuslupaa jättääkseen tuhansia tonneja raakaöljyä Pohjanmeren porauslautoille – Greenpeace: "Ihan vaan sillä argumentilla, että he eivät halua maksaa sotkun siivoamisesta"Greenpeace valtasi Säätytalon katon - ”Ilmasto ei kestä arktista öljyä”Greenpeacen aktivistit jäänmurtaja Otson mastossa – poliisi paikalla
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:23
    Orpon hallitus

    STT:n tiedot: Hallitus sopuun valtatie 9:n rahoituksesta

  • 11:13
    Orpon hallitus

    Hallitus löysi korvaavat säästöt elokuva-alan leikkauksille

  • 11:03
    Sää

    Pulkat esiin – lumi vyöryy nyt myös etelään

  • 09:57
    Teboil

    Teboil ajaa alas huoltoasemansa – tätä tarkoittaa hinta "3.888"

  • 09:33
    Helsinki

    Helsingin keskustassa tilanne ohi