Gazassa kuoli jälleen 20 ihmistä – Trumpin mukaan konfliktin lopettamisessa "suurta edistystä"

Gaza LK 30.5.2025
Arkistokuva Gazasta toukokuulta 2025. Israelin ja äärijärjestö Hamasin välillä neuvottelijana toiminut Qatar ilmoitti tiistaina käynnistävänsä uuden yrityksen aselevon aikaansaamiseksi.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 25.06.2025 20:16

MTV UUTISET – STT

Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin mukaan yrityksissä lopettaa Gazan konflikti on nähtävissä suurta edistystä.

Trump puhui toimittajille keskiviikkona Haagissa ennen osallistumistaan kaksipäiväiseen Naton huippukokoukseen Hollannissa. Trump sanoi, että hänen erityislähettiläänsä Steve Witkoff oli kertonut hänelle aselevon Gazassa olevan hyvin lähellä.

Israelin ja äärijärjestö Hamasin välillä neuvottelijana toiminut Qatar ilmoitti tiistaina käynnistävänsä uuden yrityksen aselevon aikaansaamiseksi. Keskiviikkona Hamas sanoi AFP:n mukaan, että keskusteluja on käyty nyt kiivaammin.

Gazan väestönsuojeluviraston mukaan Israelin tulitus tappoi kuitenkin ainakin 20 ihmistä Gazan kaistalla keskiviikkona. Kuolleista kuuden kerrottiin olleen hakemassa ruoka-apua, ja viraston mukaan lisäksi ainakin 30 haavoittui.

Israelin armeija totesi uutistoimisto AFP:lle "tarkastelevansa" raportteja.

Tuoreimmat aiheesta

Gaza