Syyskuun puolivälissä alkavat UEFA Champions Leaguen ja UEFA Europa Leaguen lohkovaiheet vievät penkkiurheilijat jalkapalloseikkailuun ympäri mannerta. Tarjolla on mielenkiintoisia jalkapallotuttavuuksia niin idästä kuin lännestä ja kovat ottelut alkavat heti lohkovaiheen käynnistyessä.
UEFA Champions Leaguen avauskierroksella CANAL+ on mukana tulisessa kohtaamisessa Manchesterissa, jossa Cityn kannattajat yrittävät laulaa Napolin kumoon. Molemmat joukkueet pelaavat samalla ensimmäisen ottelunsa nykymuotoisessa Champions Leaguessa. Napolin edellinen yritys Euroopan huipulle on 1980-luvulta, jolloin kotimaassaan menestynyt joukkue osallistui silloiseen European Cupiin.
UEFA Europa League jäi haaveeksi HJK:lta, mutta avausottelussa saatetaan silti nähdä suomalaisväriä, kun Eremenkon veljesten nykyinen joukkue Rubin Kazan kohtaa avausottelussaan Shamrock Rovers FC:n vieraskentällä. Kazan sai houkuteltua elo-syyskuun taitteessa joukkueeseensa myös Roman Eremenkon sen jälkeen kun Aleksei Eremenko nuoremman sopimus oli julkistettu.
- Sehän jo on kuultu Romanilta itseltäänkin, että edustusoikeutta hänellä ei ole vielä tässä lohkovaiheessa, sama tilannehan taitaa olla Schalkeen siirtyneellä Teemu Pukilla. Yleisesti voi sanoa, että suomalainen seuraa aina suomalaista, tämähän tuli hyvin esiin HJK:n saaman julkisuuden myötä. Tämän muistamme aina otteluvalintoja tehtäessä. Paitsi että poimimme kovia joukkueita, nostamme myös suomalaista näkökulmaa, kertoo CANAL+:n jalkapallolähetysten tuottaja Pekka-Paavali Sintonen.
- Lohkovaiheessa on mukana mm. FC Salzburg, jossa mukana suomalaisista Petri Pasanen, AZ Alkmaarin kapteenina seurataan tietysti Niklas Moisanderia ja pohjoismaisista joukkueista Malmö FF on Markus Halstin seura. Luonnollisesti otteluvalinnoissa huomioidaan myös muuten mielenkiintoa herättäneitä joukkueita, esimerkiksi ranskalainen PSG oli melkoinen rohmu kesän siirtomarkkinoilla ja nyt tietysti odotetaan, miten siirrot hyödynsivät joukkuetta.
UEFA Champions League:
Ke 14.9. Canal+Urheilu ja Katsomo.fi
klo 21.00 Manchester City FC - SSC Napoli
To 15.9. Canal+Urheilu ja Katsomo.fi
UEFA Europa League:
klo 19.45 Shamrock Rovers FC - Rubin Kazan
klo 21.55 Birmingham City FC - SC Braga
Suomessa CANAL+-kanavia hallinnoi MTV MEDIA. CANAL+:n jalkapallokokonaisuuteen kuuluvat UEFA Champions League, UEFA Europa League, Valioliiga, La Liga, Serie A,Carling Cup, Allsvenskan ja Veikkausliiga.