Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Frisbeegolfin MM-kotikisat suurmenestys – huima kiinnostus näkyy lippuluukulla: "Tämän isompaa ei ole"

Yleisö on löytänyt erinomaisesti paikalle frisbeegolfin MM-kisoihin Tampereelle ja Nokialle.
Yleisö on löytänyt erinomaisesti paikalle frisbeegolfin MM-kisoihin Tampereelle ja Nokialle.Str / Lehtikuva
Julkaistu 31.07.2025 11:03
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Suomessa Tampereella ja Nokialla järjestettäviä frisbeegolfin MM-kisoja voidaan kisajärjestäjä Jussi Meresmaan mielestä pitää jo tässä vaiheessa suurmenestyksenä.

Frisbeegolfin MM-kisat käynnistyivät toden teolla keskiviikkona, kun naisten sarjan ja avoimen sarjan viisipäiväinen urakka käynnistyi.

Kisojen ensimmäinen päivä vierähti A-ryhmien osalta Nokialla, mutta torstaina ja perjantaina kisataan Tampereella. Tampereen kisapäivinä katsojat pääsevät seuraamaan kisoja vain pääsymaksullisella lipulla, mutta viikonloppuna Nokiassa yleisöllä on paikalle vapaa pääsy.

Lue myös: Frisbeegolfin MM-kisat käyntiin suomalaiskomennossa 

Pääsymaksullisten lippujen osalta kysyntä on ollut kovaa.

– Tampereelle olemme myyneet kaikki liput, ja se on täysin pääsymaksullinen. Olemme myyneet molemmille päiville noin 2 000 lippua, ja se on yläraja, koska alue on rajallinen. Kaikki saatavilla olevat liput on loppuunmyyty, kisajärjestäjä Jussi Meresmaa sanoo MTV Urheilulle.

– Nokialla olemme myyneet kaikki VIP-liput eli palveluita ja ruokaa sisältävät lippukokonaisuudet, mutta Nokialle ehdottomasti lauantaina ja sunnuntaina on edelleen suurelle yleisölle vapaa pääsy.

Pitkään frisbeegolfin parissa töitä tehnyt Meresmaa osasi odottaa vilkasta lipunmyyntiä, ja kiinnostus MM-kisoja kohtaan on kasvanut tasaisesti.

– Vielä viime vuonna emme lyöneet Tampereen esikisan lippuja loppuun, mutta nyt me lisäsimme niitä vielä. Eli siinä mielessä Tampereen loppuunmyynti oli meille positiivinen asia. Nokialle myimme alkuperäisesti suunnitellut lippukokonaisuudet jo viime vuoden puolella loppuun. Sen jälkeen rakennutimme lisää alueita, ja nostimme kapasiteettia. Se ei tullut yllätyksenä, sillä se tehtiin ihan vain kysynnän vuoksi, Meresmaa sanoo.

Meresmaa kertoi MTV Urheilulle juuri ennen MM-kisojen alkua, että historiallisten kotikisojen budjetti on kokoluokaltaan noin miljoonan euron arvoinen. Vilkas lipunmyynti ja yhteistyökumppanimyynti ovat osaltaan täyttäneet budjetin mainiosti.

– Olemme myyneet lippuja yli 300 000 eurolla eli kolmannes siitä budjetista tulee lipunmyynnistä. Loput tulevat tietenkin yhteistyökumppaneilta ja julkista tukea tietenkin nautitaan, Meresmaa sanoo.

– Olemme myyneet loppuun myös yhteistyökumppanuudet. Meillä on nelisenkymmentä yhteistyökumppania, eikä enempää voitu ottaa.

Lue myös: Miljoonabudjetin MM-kisat käynnistyvät Tampereella – "Tämä on ollut ihan järjetön ponnistus"

Suuri kiinnostus MM-kotikisoja ja frisbeegolfia kohtaan on suomalaiselle lajiyhteisölle todella valtava asia.

– Tämä on tosi iso juttu. Ei oikeastaan tämän isompaa juttua ole. Historialliset MM-kotikisat. Molempien luokkien kärkikorteissa on tällä hetkellä kaksi suomalaista, niin on hyvin vaikea keksiä, mikä olisi isompaa tai tärkeämpää lajille kuin tämä, Meresmaa hehkuttaa.

Meresmaan mukaan MM-kisoja voi jo nyt hyvällä omatunnolla pitää jättionnistumisena. 

– Minun tehtäväni on kilpailujärjestäjänä tehdä maailman hienoin frisbeegolftapahtuma. Ja siinä me ollaan onnistuttu. Voidaan se tässä vaiheessa sanoa. Lava on katettu ja nyt on urheilun vuoro, Meresmaa myhäilee. 

Lisää aiheesta:

Susijengi-huuma kasvaa – Tampereella mairea ilmiö: "Ihan huikea asia"Suomen jättitapahtuma yllätti jenkkitähdet: "Täällä on ihan hullua"Miljoonabudjetin MM-kisat käynnistyvät Tampereella – "Tämä on ollut ihan järjetön ponnistus"Hittilajin MM-kotikisoista hurjat odotukset – "Ihan älytön tilanne"Lentopallon EM-kotikisojen lipunmyynti yllätysvilkasta – kesällä tehty päätös turvasi järjestelyt: "Näyttää tulevan hyvä pöhinä halliin"Jääkiekon nuorten kotikisat kiinnostavat suomalaisia - ottelulippuja myyty jo yli 180000
FrisbeegolfUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Frisbeegolf
  • 20.10.16:45
    Urheilu

    10 000 dollaria – suomalaisurheilijalle muhkea potti

  • 30.8.08:40
    EM-koripallo

    Huomasitko? Lauri Markkaselta erityinen ele – lajilegenda riemastui

  • 17.8.13:42
    Urheilu

    Silva Saarinen juhlii frisbeegolfin Suomen mestaruutta

  • 16.8.14:22
    Urheilu

    Tuttu nimi kiinni frisbeegolfin SM-kullassa – teinisensaatio Iida Lehtomäki kärkiryhmässä

  • 10.8.12:43
    Urheilu

    Suomalaiskaksikko heitti hopeaa – tv-lähetyksellä Kiinassa yli 15 miljoonaa katsojaa