Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Floridalaismies julisti "syövänsä p*rsettä" – poliisi pysäytti ja iski rautoihin, mutta kuinkas lopulta kävikään

0:17Tonin autokamera tallensi hurjan kolarin moottoritielläTonin autokamera tallensi hurjan kolarin moottoritiellä Saksassa.
Julkaistu 14.05.2019 10:53

Ville Järveläinen

Oikeuksistaan tiukasti kiinni pitänyt yhdysvaltalaismies otti voiton viranomaisista.

Floridalainen Dillon Shane Webb nousi otsikoihin viime viikolla sen jälkeen, kun Columbian piirikunnan poliisi oli käskenyt häntä poistamaan avolava-autonsa takaikkunassa olleen tarran.

Virkavalta piti jostain syystä Webbin "I Eat Ass" (suom. syön persettä) -tarraa loukkaavana.

– Miten se muka EI ole loukkaava? Jos vaikka vanhempiensa kyydissä istuva 10-vuotias näkee tarrasi ja kysyy äidiltään, mitä se tarkoittaa, niin miten siihen pitäisi vastata? Webbin pysäyttänyt poliisi oli kysynyt.

– Sen miettiminen on vanhemman tehtävä, ei minun, kuului 23-vuotiaan Webbin jämäkkä vastaus.

Lain koura osoitti kuitenkin taipumattomuutensa, sillä Webb pidätettiin siveellisyyspykälän rikkomisen ja virkavallan vastustamisen nojalla.

Tapauksessa on kuitenkin tapahtunut yllättävä käänne, sillä nyt lakia on tulkittu niin, että kansalaisella on täysi oikeus liimata autoonsa tarra, joka kertoo, mitä auton omistaja syö. Olkoonkin se sitten tavanomaisesta ruokavaliosta poikkeavaa.

Webb saa näillä näkymin pitää tarransa Chevroletinsa takaikkunassa, mutta siitäkin huolimatta hän aikoo nostaa tapauksesta kanteen paikallisia poliisivoimia vastaan.

Lue myös: Mies teki tilauksensa Mäkkärin autokaistalla, mutta housuista kaivettu "maksuväline" yllätti henkilökunnan – poliisit paikalle!

Katso video Webbin pysäytyksestä alta.

Lähde: BuzzFeed

Lisää aiheesta:

Kuoleva mies toteutti haaveensa ja näytti takapuoltaan nopeuskameralle – puolen tunnin päästä kuusi poliisia soitti ovikelloa, ja tilanne kärjistyiÄly hoi! Katso, kuinka 18-vuotias TikTok-tähti ajaa tahallaan päin punaisia poliisiauton edessä ja lähtee "leikillään" karkuunFloridalaismiehen poikkeuksellinen pysäköintisuoritus sai virkavallan epäilemään, että nyt ei olla oltu ihan selvänä liikkeelläApulaissheriffi sai potkut ärsytettyään jo valmiiksi kireää naapuriaan: "Myönnän, että kävin vähän tökkimässä karhua"Taapero vai aikuinen nainen? Asiakas ei suostunut käyttämään kasvomaskia kaupassa – kävi lattialle istumaan, kun ei saanut tahtoaan läpi: "Kolmevuotiaalle tyypillinen raivokohtaus"Teinipoika käytti Lamborghinia ramppina – kojelautakamera käräytti
AutotMitä ihmettä?YhdysvallatLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 10:29
    Liikenneturvallisuus

    "Yleinen harhakuva" lisää jopa ketjukolarin riskiä – autoilijat unohtavat liikenteessä tärkeän perusasian

  • 1.11.16:30
    TV-ohjelmat

    Moni muistaa Pimp My Ride -hittisarjan – karu totuus tuunatuista autoista voi yllättää

  • 1.11.11:45
    Sähköautot

    Talvi lähestyy: Mitä aloittelevan sähköautoilijan pitää ottaa huomioon?

  • 31.10.14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • 31.10.13:13
    Autoteollisuus

    Patriasta Valmet Automotiven pelastus? Aiesopimus panssariajoneuvojen tekemisestä