Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Finlaysonin, Vallilan ja Makian emoyhtiö yrityssaneeraukseen

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.All Over Press
Julkaistu 06.10.2023 14:24

MTV UUTISET – STT

Kuluttajien heikentynyt ostovoima on hidastanut yhtiön kasvua.

Design-alan brändiyhtiö Manna & Co kertoo jättävänsä tänään hakemuksen yrityssaneeraukseen. Emoyhtiö Manna & Co:n lisäksi Helsingin käräjäoikeuteen jätetään myös sen tytäryhtiöiden Finlaysonin, Makian ja Vallilan hakemukset saneerausmenettelyyn.

Yhtiön mukaan sen kasvuinvestointeihin tarkoitettujen lainojen korkojen nousu kuluneen puolentoista vuoden aikana on johtanut siihen, että yhtiön rahoituskustannukset ovat nousseet kestämättömälle tasolle.

Samaan aikaan talouden epävarmuus ja kuluttajien heikentynyt ostovoima ovat hidastaneet Manna & Co:n kasvutavoitteiden täyttymistä.

Manna & Co muodostettiin toukokuussa 2021, kun muun muassa tekstiiliyhtiöt Finlayson, Vallila ja Makia siirtyivät uuden emoyhtiön alaisuuteen.

Toimia jo keväällä

Yritys aloitti viime keväänä liiketoiminnan tervehdyttämisohjelman, jonka tavoitteena on yhtiön kustannusrakenteen keventäminen. Yhtiö on käynyt muutosneuvotteluja eri puolella Suomen organisaatiota.

– Saneerausmenettelyn avulla varmistamme näiden yli 200 vuotta pohjoismaista teollisuushistoriaa kirjoittaneiden brändien tulevaisuuden. Lisäksi olemme käynnistäneet erillisen hankkeen, jossa arvioimme konsernin erillisten liiketoimintojen ja brändien eriyttämistä tai myymistä rahoitus- ja kustannusrakenteen optimoimiseksi, hallituksen puheenjohtaja Risto Voutilainen sanoo tiedotteessa.

Lisää aiheesta:

Yrityssaneeraukseen hakeutuneen Lehto Groupin toimitusjohtaja vaihtuuRakennusalan synkät uutiset jatkuvat: Lehto Groupin kolme tytäryhtiötä konkurssiin, kaksi kohdetta keskenSuomalaisen tekstiilidesignin alalla suuri yritysmylläys – Finlayson, Vallila ja Makia saman emoyhtiön alleKäräjäoikeus päättää Stockmannin saneerauksesta helmikuussaStockmann myy ikonisen Helsingin tavaratalonsaSelvitys: koronan aiheuttamat tappiot olivat Stockmannille viimeinen niitti – yhtiöllä on silti mahdollisuudet onnistuneeseen saneeraukseen
TalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 18:27
    Muutosneuvottelut

    Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen yt-neuvottelut päättyivät: irtisanomisuhka koskee yli sataa henkilötyövuotta

  • 14:29
    Työmarkkinat

    Näin irtisanomista aiotaan helpottaa – työministeri: "Suomesta ei tule villiä länttä"

  • 13:22
    Nokia

    Suuri tulospäivä: Metsä Groupin tulos romahti

  • 11:49
    Muutosneuvottelut

    Elisa saattaa irtisanoa 400 ihmistä – ammattiliitto: "Mikään ei riitä"

  • 10:59
    Muutosneuvottelut

    Atria vähentää 60 työntekijää Jyväskylän tehtaalta