Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

"Räikkönen jätettiin oman onnensa nojaan" – Ferrarin taktiikasta rohkea päätelmä

Julkaistu 09.04.2017 22:08
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Media on moittinut Kimi Räikkösen tavoin suomalaiskuskin edustamaa Ferrari-tallia sen taktiikasta sunnuntaisessa Kiinan F1-osakilpailussa.

Räikkönen tulistui tiimiradiossa kisan aikana, kun hän kyseenalaisti voimakkaasti tallinsa päätöksen pitää häntä radalla muiden jo käytyä toisessa renkaidenvaihdossa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Viidentenä ruutulipulle tullut Räikkönen ei tohtinut syyttää tallijohtoa vielä C Moren haastattelussa heti kisan jälkeen, mutta kansainvälisessä lehdistötilaisuudessa hän totesi, että talli teki virheen pitäessään häntä niin pitkään radalla. 

– Sen jälkeen kisa oli aika lailla ohi, Räikkönen totesi myöhäisestä stopista.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Räikkösen näkemys sai tukea C Moren asiantuntijalta Ossi Oikariselta.

– Kimi jätettiin aivan liian pitkäksi aikaa niillä kuluneilla renkailla. Siitä lähti koko pallo vyörymään väärään suuntaan, Oikarinen sanoo.

ESPN:n toimittaja Jonathan Legard löi Ferrari kovin sanoin Kiinan kisan jälkeen. Hänen mielestään italialaistalli keskittyy tällä hetkellä liikaa Kiinassa toiseksi ajaneeseen Sebastian Vetteliin, joka jakaa MM-sarjan kärkipaikan Mercedeksen kanssa. 

Lewis Hamiltonin

– Ferrari töpeksi taas taktiikassa Räikkösen kohdalla. Hän valitti kierroksesta 25 eteenpäin, että autossa on jotain vikaa ja renkaat eivät olleet tarpeeksi hyvät ja hän halusi tietää mihin hän päätyy. Ferrari jätti hänet lopulta pitkälti oman onnensa nojaan, Legard toteaa. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

– Ferrari haaskasi palkintosijoituksen, ja heidän pitäisi huomioida tämä valmistajien MM-taistoa ajatellen. Tällä hetkellä he ovat Mercedeksen takana pisteen erolla, mutta heidän pitäisi pohtia Räikkösen strategiaa järkevämmin, kuten he tekevät Vettelin kohdalla.  

Kauden avauskisassa Australiassa Räikkönen valitteli, että Ferrarin aika-ajoihin tekemät säädöt veivät sunnuntailta parhaan kisavauhdin. Vettel voitti Melbournen kisan.

Ferrarin pääjohtaja Sergio Marchionne ei ottanut kantaa Ferrarin taktiikkaan, mutta sanoi, että hänen mielestään Räikkösen keskittyminen ei ollut sataprosenttista sunnuntaina.

– Keskustelin Kimin suorituksesta Maurizion (tallipomo Arrivanebe) kanssa. Ehkä heidän (talliväen) pitäisi istua alas ja puhua hänelle (Räikköselle). Tänään hänellä tuntui olevan kiire muiden juttujen kanssa. Vettel oli aggressiivisempi, Marchionne totesi Autosportin mukaan.

F1-kausi jatkuu Bahrainissa ensi viikolla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottaksen voitto suttaantui valkoisen maalin takia – Charles Leclercin uhraamisinnokkuus kummastuttaaRäikkösen pomo rehenteli Mersun suuntaan: "Pisteet jaetaan sunnuntaina"Nico Rosbergilta kova väite: Ferrari uhrasi Räikkösen Vettelin takia – asiantuntija tyrmää mestarin sanatFerrari-pomo: Räikkösen kanssa keskusteltava – "Tuntui olevan kiire muiden juttujen kanssa"Ferrarin tallipomolta ei sanaakaan RäikkösestäF1-lehdistökatsaus: Ferrari kosti Vettelin sabotaasin Kimi-paralle
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • ma08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"