Ferrari-talli teki virheen valitessaan Kimi Räikkösen, katsoo italialaistallin entinen urheilujohtaja Cesare Fiorio.
Fiorion mielestä Ferrarin olisi kannattanut suomalaiskonkarin sijaan palkata nuori kyky Fernando Alonson tallitoveriksi.
- Ihailen Kimin lahjakkuutta, mutta en ole samaa mieltä hänen elämäntyylistään ja teknisestä lähestymistavastaan. En olisi valinnut häntä, Fiorio kommentoi Gazzetta dello Sportille.
- Mielestäni kyseessä oli konservatiivinen vaihtoehto. Olisin valinnut jonkun nousevan kyvyn uraansa lopettelevan kuljettajan sijaan. Hän ei elä huippu-urheilijan elämää, eikä formula ykkösissä pelkkä lahjakkuus riitä mestaruuteen, Fiorio jatkoi Räikkösen kritisointia.
Fiorio ei usko Alonson kärsivän Räikkösen läsnäolosta.
- Mielestäni Alonso on vain iloinen. Räikkösen voittaessaan hänen arvonsa vain kasvaa. En näe mitään ongelmia, Fiorio sanoi.
