Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ferrari-pomo lausui legendaariset sanat Red Bullin tilanteesta

7:31Leclerciltä musertavaa ylivoimaa, Verstappenille katastrofi ja Bottas pisteille – Näin eteni Australian GPLeclercin näytös, Red Bullin katastrofi – MTV Uutiset Live paketoi Australian GP:n puheenaiheet/All Over Press
Julkaistu 11.04.2022 12:18
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Tallipäällikkö Mattia Binotton kasvoilla karehti vieno hymy sunnuntaina ajetun Australian GP:n jälkeen. Edes kaiken kokenut insinööri ei pystynyt peittämään tyytyväisyyttään siihen, miten Ferrari on uuden kauden aloittanut.

LUE MYÖS: Charles Leclercille avautui Australiassa täysin uusi maailma – Ferrari-tähti lausui muiden kannalta pelottavaa tekstiä

LUE MYÖS: Häkellyttävä tilasto: Toto Wolff löysi itsensä kahdeksan Mercedes-vuoden jälkeen uudenlaisesta tilanteesta

Melbournessa ajettu F1-kauden kolmas osakilpailu oli lähdöstä maaliin Charles Leclercin näytöstä, ja 24-vuotias monacolainen nappasi täydet pisteet ajamalla vielä kilpailun nopeimman kierrosajan.

Kolmen ensimmäisen GP-viikonlopun jälkeen Leclercin tilillä on peräti 71 pistettä, kun maksimimäärä on 78. Ainoa kauneusvirhe tuli kaksi viikkoa sitten Saudi-Arabiassa, kun Leclerc oli Max Verstappenin voittamassa kilpailussa toinen.

Leclercin kauden toisesta ykkössijasta huolimatta Binotton takaraivossa jyskytti sunnuntaina ehkä pieni harmitus siksi, että  joutui keskeyttämään jo toisella kierroksella sattuneen ulosajon vuoksi. Vaikka Sainz starttasi kilpailuun teknisten murheiden ja huonon tuurin vuoksi vasta yhdeksännestä lähtöruudusta, Leclercin kilpailuvauhti osoitti, että espanjalainen olisi voinut hyvin nousta sunnuntaina aina palkintokorokkeelle asti ja lihottaa näin Ferrarin pistepussia entisestään.

Carlos Sainz

Paksu se on toki tälläkin hetkellä. 104 pistettä oikeuttavat valmistajien MM-sarjan ylivoimaiseen ykkössijaan. Ero Mercedekseen on 39 pistettä ja luotettavuusongelmien kanssa kamppailleeseen Red Bulliin 10 pistettä enemmän.

Ferrarin F1-75:n kanssa kauden nopeimman auton tittelistä taisteleva Red Bullin RB18 on ollut alkukauden kisoissa epäluotettava. Verstappen ja Sergio Pérez ovat kärsineet kolmena GP-viikonloppuna yhteensä kolme keskeytystä, kaikki teknisten ongelmien vuoksi.

Kovimman kilpakumppanin vastoinkäymiset saivat Ferrari-pomo Binotton siteeraamaan sunnuntaina Australiassa yhtä erittäin tunnettua F1-viisautta.

– To finish first, first you have to finish.

Suomeksi käännettynä lause kuuluu: ollakseen ensimmäisenä maalissa täytyy ensin päästä maaliin.

– Luotettavuus on ratkaiseva osa suorituskykyä, Binotto jatkoi GP Fansin mukaan.

– Tiedämme toki, että meillekin voi käydä niin, ettemme pääse maaliin saakka, ja se on osa tätä kaikkea. Luotettavuus on meille erittäin tärkeä asia. Onko se sitten kauden päätteeksi jopa ratkaisevaa? Varmasti on, sillä yleinen suorituskyky on ykkösjuttu. Kaikkien osa-alueiden pitää olla kunnossa.

Lisää aiheesta:

Hurjien Red Bull -kuskispekulaatioiden jälkeen pomo avasi suunsaMonacon GP:n topit ja flopit: Tämän paremmin Sergio Pérez ei olisi voinut pomojaan näpäyttää – Ferrari näyttää tekevän sen taas kerran ihan itseSaudi-Arabian GP:n topit ja flopit: Huima F1-kisa jäi historiaan täysin vääristä syistä – lajipomojen sopimattomat ulostulot poikivat paikallisilta vastareaktionTätä F1-sopimusta hehkuttivat kaikki – vertailu mollattuihin edeltäjiin alleviivaa rumasti Red Bullin ikuisuusongelmaaPortugalin GP:n topit ja flopit: kolme nimeä toistuvat viikonlopusta toiseen – kaksi vihaista valittajaa voisivat jo keskittyä olennaiseenArvostettu F1-asiantuntija lataa Red Bullille paineita – kova arvio Max Verstappenista: "Hän ajattelee, miten voisi päästä Mercedekselle"
F1FerrariRed BullAustralian GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"