Jalkapallon MM-kisoissa välieriin edenneen Englannin päävalmentaja Gareth Southgate ei kestänyt kuunnella 20 vuoteen vuoden 1996 EM-kisoja varten sävellettyä "Three Lions" -kappaletta. Southgate itse epäonnistui silloisten kisojen välierän ratkaisevassa pilkussa.
Videolla Tulosruudun raportti Englannin etenemisestä välieriin.
Laulu on nyt viimeistään tullut tutuksi jalkapallokansalle, sillä sitä on kuultu läpi MM-kisojen. 20 vuoden ajan kappale on tuottanut tuskaa Englannin päävalmentaja Gareth Southgatelle.
Kyseessä on melkoisen tarttuva kappale, jonka kertosäe menee näin: "It's coming home, it's coming home, it's coming, football's coming home." Sen kirjoittivat pop-tähti Ian Broudie ja koomikot David Baddiel sekä Frank Skinner vuoden 1996 EM-kotikisoja varten.
Kappaleesta tuli heti hitti, ja sitä laulettiin pubeissa, yökerhoissa, kaduilla ja jalkapallostadioneilla läpi kisojen, joissa Englanti eteni aina välieriin saakka. Välierissä maa hävisi Saksalle rangaistuspotkukilpailulla, ja Southgate laukoi ottelun ratkaisseen pilkun.
– "Three Lions" on kappale, jota en pystynyt rehellisesti sanoen kuuntelemaan 20 vuoteen. Minulle sen kuuleminen tuntuu erilaiselta kuin muilla, mutta on mukava tietää, että kappaletta kuunnellaan jälleen, Southgate sanoi.
1996 EM-kisojen ryhmä on yksi Englannin rakastetuimpia vuoden 1966 MM-kultajoukkueen ja 1990 neljän parhaan joukkoon selvinneen ryhmän kanssa.
2018 kisojen joukkue tullaan todennäköisesti nostamaan yhtä korkealle jalustalle aiemmin mainituiden kanssa, vaikka kävisi miten keskiviikon välierässä.
Englanti kohtaa Kroatian keskiviikkona MM-välierässä.