Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Facebookissa leviävä haittaohjelma voi ohjata tykkäyksesi valeuutisille

Jos kaverisi alkaa tykkäämään oudoista sisällöistä, tälle saattaa olla aiheellista huomauttaa asiasta. Kuvituskuva.
Jos kaverisi alkaa tykkäämään oudoista sisällöistä, tälle saattaa olla aiheellista huomauttaa asiasta. Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 29.09.2017 12:59

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

Sosiaalisen median kaltaisissa ympäristöissä liikkuu paljon huijausviestejä, jotka houkuttelevat klikkaamaan oletetun palveluntarjoajan linkkejä. Pahaa-aavistamaton käyttäjä voi vahingossa osoittaa suosionsa esimerkiksi valeuutisille.

Virusten ja haittaohjelmien torjuntaan keskittyneen McAfeen tuoreessa raportissa kerrotaan Facebook-tilejä kaappaavan Facelikerin huomattavasta kasvusta. Kyseessä on troijalainen haittaohjelma, joka siirtelee Facebookin käyttäjien klikkauksia keinotekoisesti sisältöihin, joita heidän ei ollut tarkoitus klikata. Faceliker on vastuussa 8,9 prosentista viimeisen neljännesvuoden aikana havaituista 52 miljoonasta haittaohjelmasta. Samalla se oli pääsyyllinen haittaohjelmien kokonaismäärän kasvuun ajanjaksolla.

Faceliker ei ole Facebookin, vaan paremminkin sen käyttäjien luoma ongelma. Haittaohjelma saastuttaa käyttäjän selaimen tämän vierailtua pahansuovalla sivustolla. Sen jälkeen Faceliker kaappaa käyttäjän Facebook-tilin, ja osoittaa tehdyt klikkaukset täysin eri sisältöihin kuin tämä oli tarkoitus. Näin viaton käyttäjä osallistuu huijausjuoneen tietämättään.

Haittaohjelma ei aiheuta saastutetulle käyttäjätilille ongelmia – ainakaan suoraan. Facelikerin kaappaamat tykkäykset kuitenkin näkyvät muille Facebookin käyttäjille ja saattavat muokata asianomaisesta luotuja mielikuvia vähemmän imartelevaan suuntaan. Uudelleenohjatut tykkäykset myös vääristävät sisältöjen saamaa suosiota. Haittaohjelman takaa löytyvät rikolliset myyvätkin palveluitaan esimerkiksi valeuutisia tuottaville tahoille.

Haittaohjelmat voivat vaikuttaa tapaamme hahmottaa totuus

Saastuneiden tilien käyttäjät voivat poistaa epämääräisiä tykkäyksiään nämä toimintalokistaan huomattuaan. Facebook on myös yrittänyt suojata käyttäjätilejään ja havaittuaan mahdollisen huijauslinkin, palvelu kysyy, onko käyttäjän tarkoitus klikata itsensä sivustolle tai tykätä sisällöstä.

McAfeen varatoimitusjohtaja, Vincent Weafer, on kuitenkin sanonut, että Facelikerin tyyppisiä haittaohjelmia on vaikea täysin kitkeä niin kauan kuin niiden kehittelijät hyötyvät toiminnastaan.

– Tekemällä uutisartikkeleista suositumpia, hyväksyttävämpiä sekä aidomman tuntuisia tuntemattomat haittaohjelmien tekijät voivat vaikuttaa tapaamme hahmottaa asioiden painoarvoa ja jopa totuutta, Weafer sanoo.

Lähde: McAfee 

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Rikolliset huijaavat nyt WhatsAppissa – varo ainakin näitä kahta asiaaPornhubin käyttäjiä riivaava pahansuopa mainos riehuu edelleen – voi kaapata koneen salakavalastiFacebookin hittipäivityksen taustalla huijauskampanja? Asiantuntijat varoittavat paljastamasta liikaa tietoa itsestäänLähetätkö Facebookin kautta pikaviestejä? Vakava haavoittuvuus korjattuSuomalaisfirma F-Secure listasi: 10 pahinta Android-haittaohjelmaaF-Secure: Tällaista harmia pahimmat Android-haittaohjelmat aiheuttavat
FacebookSosiaalinen mediaHakkerointiDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Facebook
  • 18.10.08:19
    Veikkaus

    Veikkaus ostaa näkyvyyttä Metan alustoilla – Poliisihallitus selvittää

  • 18.10.06:47
    Sosiaalinen media

    Tappouhkauksia ja itsensä satuttamista – Facebook-ryhmän ylläpitäjät joutuvat hakemaan apua hätäkeskuksesta

  • 4.10.17:55
    Vihapuhe

    Vasemmistoliiton Minja Koskela arvosteli saamansa vihaviestit – "Ei tällä tavalla saa kirjoittaa internetissä"

  • 10.9.05:17
    Sosiaalinen media

    Syyttäjän ilakoiva Facebook-päivitys oli väärin – "Ai että mä tykkään voittaa"

  • 8.9.21:14
    Nepal

    Nuoret raivostuivat hallituksen somepäätöksestä Nepalissa, lähes 20 kuollut