Span kisassa F1-tuomarina toimineen Mika Salon mukaan Kimi Räikkösen saama rangaistus johtui selkeästä säännöstä.
Räikkönen sai 10 sekunnin stop ang go -rangaistuksen, kun hän ei hidastanut vauhtiaan tuplakeltaisten lippujen aikana. Max Verstappen oli jäänyt radan varteen Eau Rouge -mutkan jälkeisellä suoralla. Kun Räikkönen ajoi paikan ohi, keltaiset valot vilkkuivat, mutta suomalainen ei nostanut jalkaa kaasulta.
– Se on sääntö, siinä oli tuplakeltaiset. Esimerkiksi Felipe Massa teki samoin perjantain harjoituksissa ihan samassa kohtaa ja sai viisi lähtöruutua rangaistusta ja kolme rangaistuspistettä. Koska sääntö sanoo, että kun on tuplakeltaiset, pitää nostaa jalkaa kaasulta. Oikeastaan sääntö sanoo, että silloin pitää olla valmis pysähtymään, mutta tuo oli nyt eri tilanne, kun se oli kisassa, Salo selvitti.
– Kisajohtaja lähetti meille tuomareille kuvaruutuun kaikkien kaasupolkimien asennot siinä kohtaa, missä keltaiset alkavat. Kaikki muut nostivat siinä kohdassa jalan kaasulta – edes kerran, mutta nostivat – paitsi Kimi, Salo linjaa.
1:28
Räikkönen ei sulattanut rangaistustaan, sillä Verstappenin auto oli jo aidan aukossa, mistä se työnnettiin pois.
