Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-sarjassa taistellaan vielä miljoonien rahapoteista – Ferrari pahassa tilanteessa: "Osoittaa, että isotkin voivat tehdä virheitä"

imago images/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 04.12.2020 06:54
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Vaikka F1-sarjan kuljettajien ja valmistajien maailmanmestaruudet on jo hyvän aikaa sitten varmistuneet, Mercedeksen takana käydään kovaa taistelua MM-sijoituksista, joiden arvo lasketaan miljoonissa euroissa.

Kautta on ajamatta vielä kaksi osakilpailua. Mercedes varmisti merkkimestaruutensa jo marraskuun 1. päivänä Italian Imolassa. Red Bullin paikka sarjan kakkosena on niin ikään turvattu.

Autourheilussa isoja mullistuksia: BMW seuraa Audia ulos formulasarjasta – Volkswagen lyö luukut kiinni kokonaan

MAINOS

Koko F1-kausi C Moressa!

Sakhirin GP suorana 4.–6.12.
Pe: harjoitukset klo 15.25 ja 19.25.
La: 3. harjoitukset klo 15.55, aika-ajot klo 18.55, ennakkotunnelmat klo 18.00
Su: Sakhirin GP klo 19.10, ennakkotunnelmat klo 18.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Kolmossijasta käydään sen sijaan kovaa taistelua useamman tiimin kesken. Viime viikonloppuna Bahrainissa McLaren otti jättiharppauksen kohti paikan varmistamista saatuaan autonsa sijoille neljä ja viisi.

Tuosta McLaren sai yhteensä 22 pistettä ja nousi 16 pisteellä ohi täysin pieleen menneen sunnuntain takia nollille jääneestä Racing Pointista. Jälkimmäisen tallin pomo Otmar Szafnauer oli Sergio Perezin loppuhetkien keskeytyksen hetkellä epätoivoisena varikkomuurilla, kun 15 pisteen potti kisan kolmossijasta haihtui teknisen vian takia savuna ilmaan.

Taistelussa valmistajien MM-sarjan sijoituksissa on kyse paljon muustakin kuin lopputaulukon ihailusta. Jokainen paikka ylöspäin tarkoittaa miljoonien eurojen, jopa lähemmäs kymmenen miljoonan euron loikkausta tallin F1-sarjalta saamaan palkintorahaan. Myös monet sponsoribonukset on sidottu tallin saavuttamiin tuloksiin.

Valmistajien MM-pisteet (15/17 kisaa):

1

Mercedes

533 

2

Red Bull–Honda

274 

3

McLaren–Renault

171 

4

Racing Point–Mercedes

154 

5

Renault

144 

6

Ferrari

131 

7

AlphaTauri–Honda

97 

8

Alfa Romeo–Ferrari

8 

9

Haas–Ferrari

3 

10

Williams–Mercedes

0 

Tallin nimessä jälkimmäisenä mainittu myös sen moottorivalmistaja.

Tänä vuonna on nähty yllätys, kun mahtitalli Ferrari on yllättäen joutunut taistelemaan heikommista sijoituksista. Nyt italialaistiimi on vasta kuudentena McLarenin, Racing Pointin ja Renaut’n takana. Pudotus tulee tarkoittamaan Ferrarille kymmenien miljoonien eurojen palkintorahojen menetystä muutenkin isoja taloustappioita aiheuttaneena vuonna.

C Moren asiantuntija Toni Vilander ottaa kilpailutilanteen vastaan piristävänä asiana.

– Se osoittaa lajin nopeat käännökset eli isotkin voivat tehdä virheitä, kompastua sääntöpykäliin, tulee rangaistuksia ja niin edespäin, Vilander kommentoi viime viikonlopun lähetyksessä.

– Ferrarin vauhdin putoaminen reilun vuoden aikana on todella häkellyttävää ja hämmentävää. Kyllä se on otettu Maranellossakin – ensin tietysti aika raskain mielin vastaan – mutta nyt on jo katse tulevaisuuteen. Pakko on löytää niitä keinoja, joilla vauhtia saadaan lisää, Vilander jatkaa.

Videolla Vilander ja Ossi Oikarinen perkaavat selostaja Niki Juuselan kanssa tarkemmin neljän tallin välisten voimasuhteiden heilahtelua kauden mittaan.

Lisää aiheesta:

Ex-kuski ei säästele sanojaan puhuessaan Ferrarin tilanteesta: "Kaikki pitäisi erottaa"Mika Salolta kova arvio – Mercedes jäädyttää kisoissa Valtteri Bottaksen ja Lewis Hamiltonin tilanteen?F1-sarjassa muhii iso yllätystarina – taustalla kyseenalainen ratkaisuEntinen F1-jätti toivoo olevansa taas suuruuden kynnyksellä: McLarenin kausi alkaa uudesta tilanteesta – "Viimeinen loikka on vaikein"Red Bull -pomon paine oli AlphaTauri-toveruksille liikaa – kumman hymy hyytyy F1-kaudella 2020? "Voi vähän kipinöidä"Näkökulma: Sisäinen turvallisuus ainoa uhka Mercedekselle – Ferrarin poppakonstit jo vähissä
F1McLarenRacing PointRenaultFerrariUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"